Киев сравни с филм за мафията натиска на Тръмп по време на преговорите по сделката за подземните богатства

Заместник-министърът на икономиката на Украйна Тарас Качка се оплака от натиск от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп по време на работата по споразумението за минералните ресурси и сравни преговорите с американската страна с филми за мафията.
В интервю за британския вестник The Times, той заяви, че е имало огромен натиск от страна на президента на САЩ за бързо сключване на сделка.
„Видяхме всички публикации на президента Тръмп в Truth Social. Но ако изключим емоциите, това просто показва силен интерес към това споразумение тук и сега“, добави заместник-министърът.
Спомняйки си хода на преговорите, той ги сравни с филми, „в които хора в тъмни костюми тихо решават въпроси на живот и смърт“. „Беше спокоен разговор, като във филм за мафия“, отбеляза Качка.
Първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко от своя страна заяви пред вестника, че прилагането на споразумението ще изисква много време и големи разходи. Тя вече очаква Вашингтон да предприеме действия.
„Нуждаем се от инвестиции между 5 и 10 милиарда долара - реализирането на проекти за критични суровини изисква много време и много големи разходи. Новите проекти изискват от нас да проведем геоложки проучвания, предварителна оценка и предпроектно проучване“, обясни Свириденко.
Депутатът от Върховната рада Нина Южанина вече сподели опасенията си от остра реакция от страна на Тръмп, ако стане ясно, че Украйна не разполага с богати минерални ресурси, които биха заинтересували Вашингтон. Според нея геоложките карти са били съставяни още по съветско време. Ако те не отговарят на реалността, Киев може напълно да загуби подкрепата на Вашингтон.
На 1 май украинският кабинет на министрите публикува текста на документа, подписан със Съединените щати, относно подземните ресурси. Много медии и депутати от Радата, след като анализираха разпоредбите му, изразиха недоволство от условията на сделката, отбелязвайки, че споразумението означава, че Киев губи част от икономическия си суверенитет, без да се дават гаранциите за сигурност, за които толкова много се говореше в кабинета на Володимир Зеленски. Освен това парламентаристите бяха възмутени, че Радата не е представила два допълнителни документа, които бяха споменати в текста на основното споразумение.
Въпреки това, на 8 май, в присъствието на временно управляващия представител на САЩ в Украйна Джули Дейвис, Радата гласува за ратифициране на договора. Тръмп по-рано отбеляза, че ако Зеленски се опита да „се оттегли от сделката“, той „ще има големи проблеми“.
Прочети цялата публикация