Fakti.bg | 23.05.2025 10:30:17 | 32

Спонсорствата от хазартни компании стават все по-влиятелни в европейския футбол


Ново проучване, проведено от Investigate Europe, показва, че компаниите за залагания имат силно влияние върху европейския футбол, като около две трети от топ отборите имат финансови връзки със сектора на хазарта. Това изследване посочва колко много футболът зависи от парите от залаганията на фона на нарастващите опасения за пристрастяването към хазарта и правителствата, които се опитват да ограничат тези партньорства.

Две трети от клубовете в ЕС и Обединеното кралство си партнират с хазартни фирми

Проучване на 31-те най-добри лиги в ЕС и Обединеното кралство установи, че 296 от 442 отбора са сключили поне една сделка с компания за залагания. В допълнение, една трета от тези клубове показват хазартни марки на предната част на фланелката на отбора си, докато фирмите за залагания или лотарии подкрепят почти половината от лигите като свои основни спонсори.

Всеки клуб във Висшата лига и нидерландската Ередивизи е сключил сделка с оператор за залагания. Този модел не се ограничава до Западна Европа, тъй като отборите в Унгария, Румъния и България също показват лога на компании за спортни залози.

Някои клубове са намерили начини да заобиколят националните ограничения, като прокарват дъщерни дружества или различни марки на хазартни компании. В Белгия отборите преминаха от показване на имената на операторите за залагания към рекламни платформи, свързани с новини и развлечения, които все пак имат връзки с хазарта. Италианските клубове направиха нещо подобно, обединявайки се с марки, които намекват за хазарт, без да го споменават, като същевременно запазват връзките си с индустрията.

Освен това хората се притесняват от клубове, работещи с компании за залагания, които нямат подходящи лицензи в техните страни. Милан и естонската Nõmme Kalju са сключили сделки с фирми, които работят без одобрение в собствените си страни. Много други клубове имат спонсори, които са марки за залагания в черния списък в различни части на Европа.

Къде сме ние?

В България ситуацията не се различава особено от тази в останалата част на Европа. Все повече футболни клубове - включително водещите в Първа лига - се обръщат към компании за онлайн залагания като основни източници на финансиране. Марките от този сектор се появяват не само на фланелките на отборите, но и в имената на стадиони, екипи на съдии, онлайн кампании, имена на първенства и купи (Ефбет лига, Сезам купа, Елитбет - Мартин Камбуров), и дори в детско-юношеските школи... Причината е проста – хроничният недостиг на стабилни инвеститори в българския футбол прави тези партньорства почти неизбежни. За много клубове, особено извън столицата, подобни спонсорства са въпрос на оцеляване. В същото време все по-често се обръща внимание на това дали партньорите са лицензирани букмейкъри в България, или работят в сивия сектор. Това поставя въпроса дали общественият интерес и етичните съображения могат да надделеят над нуждата от финансова подкрепа в един от най-трудно финансираните сектори у нас - професионалния спорт.

Финансовите затруднения тласкат футболните отбори към спорни спонсорства на хазарт

Въпреки че все повече хора знаят за потенциалните опасности от хазарта, и нуждата от отговорно залагане, проблемите с финансирането все още тласкат клубовете да приемат тези печеливши спонсорства. Експерти от индустрията казват, че много футболни отбори, които се опитват да останат в бизнеса, се фокусират върху сключването на сделки, вместо да проверяват миналото на спонсорите си. Тъй като собствениците на клубове искат повече пари, а отборите губят пари, клубовете нямат много други възможности за избор.

Висшата лига каза "да" на доброволната забрана на логата на хазарта отпред на фланелките от 2026 г., но други реклами, като тези на ръкавите и на стадионите, ще останат. Проучванията показват, че рекламите за хазарт по време на излъчвания на мачове от световния футбол са се увеличили много, като десетки хиляди реклами, свързани със залагания, достигат до хората по телевизията, социалните медии и на стадионите всеки уикенд.

Хората, които критикуват спонсорството от хазартни компании, казват, че те правят залаганията нещо обичайно за младите фенове и правят пристрастяването по-вероятно. Групи, които говорят от името на хората и фенските организации, сравняват това с предишни забрани за реклами на тютюневи изделия и алкохол. Те питат защо хазартът трябва да бъде третиран по различен начин.

Някои държави започнаха да предприемат действия. Холандия, например, промени решението си да разреши спонсорство на хазарт от 2021 г. Те планират да ги спрат до средата на 2025 г. От друга страна, Германия каза “не” на пълната забрана. Те посочват, че тези спонсорски сделки носят пари на спортните организации.

Докато споровете за правилата продължават, зависимостта на футбола от парите за залагане остава гореща тема. Клубовете твърдят, че тези партньорства са от решаващо значение за оставането на повърхността, но притесненията за ефектите върху привържениците и по-широката общност стават все по-силни.

Прочети цялата публикация