Шок и хаос в Харвард след забраната за чуждестранни студенти

Администрацията на Доналд Тръмп отне правото на елитния Харвардски университет да приема чуждестранни студенти. Онези, които в момента следват в Харвард, ще трябва да напуснат университета, обявиха от Вашингтон. В момента 6800 студенти - над една четвърт от всички в Харвард, не са граждани на САЩ и ще пострадат от този драстичен ход на американското правителство.
Защо администрацията на Тръмп предприема тази стъпка
Според Белия дом чуждестранните студенти вече няма да имат право да учат в един от най-елитните университети в САЩ, защото Харвард отказвал да осигури "безопасна среда за еврейските студенти". По думите на министърката на вътрешната сигурност Кристи Ноем Харвард е позволил на "антиамерикански протерористични агитатори" да нападат еврейски студенти в университета. Освен това от министерството на вътрешната сигурност твърдят, че Харвард си е сътрудничил с Китайската комунистическа партия. Доказателства за това обвинение не бяха представени.
Кристи Ноем заяви също, че Харвард е отказал да предаде на администрацията на президента информация за някои от чуждестранните си студенти. Харвард може да възстанови правото си за прием на чуждестранни студенти, ако в рамките на 72 часа представи всичката документация, която Белият дом изисква. Става дума за информация, засягаща международни студенти, които са участвали в протести в университета или в "опасни дейности".
Как отговарят от Харвард
Харвард и Тръмп са в конфликт от месеци, тъй като администрацията изисква от университета да направи промени в политиките си за приемане на студенти, назначаване на преподаватели и административните свободи в кампуса. Причината, която Белият дом посочва за действията си, е нуждата "да бъде изкоренен антисемитизмът в университета" и да бъдат премахнати практиките за разнообразие, равенство и приобщаване, които администрацията на Тръмп определя като "расистки".
Ръководството на университета обаче твърди, че много от исканията, включително "одит" на "гледната точка" на студентите и служителите, далеч надхвърлят ролята на федералното правителство и противоречат конституционните права на Харвард и студентите му. Университетът веднага осъди отнемането на правото за прием на чуждестранни студенти и го определи като "незаконно". "Работим бързо, за да предоставим насоки и подкрепа на членовете на нашата общност. Това репресивно действие заплашва да нанесе сериозни вреди на харвардската общност и на нашата страна и подкопава академичната и изследователската мисия на Харвард", заяви говорителят на университета Джейсън Нютън.
Какво ще стане с чуждестранните студенти?
Тъй като чуждестранните студенти не могат да се възползват от федерална финансова помощ и обикновено плащат повече за образованието си, те допринасят непропорционално много за приходите на университета, обяснява "Ню Йорк Таймс". Пред американската медия редица чуждестранни студенти споделят притесненията си, че може дори да не получат дипломите си, въпреки че официално са завършили. Сара Дейвис от Австралия е трябвало да се дипломира след две седмици, но сега се страхува, че визата ѝ ще бъде обявена за невалидна и няма да може да получи магистърската си степен.
Други чуждестранни студенти коментират пред американското издаение, че вече са започнали да търсят варианти за прехвърляне в други университети в Европа. Някои студенти изразяват увереност, че учебното заведение ще се бори за тяхното оставане, но мнозина се чувстват безпомощни - поставени в ситуация без каквато и да е сигурност за бъдещето си. "Използват ни като пешки в някаква игра, в която ние нямаме никакъв контрол", казва пред американската медия 20-годишният Кейлъб Уилиамсън от Уелс, който ще трябва да напусне Харвард, ако решението на Белия дом не бъде отменено.
Прочети цялата публикация