
Весела Паскалева е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“ в Сливен

Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“.
В интервю за Радио Стара Загора Весела Паскалева отчете отговорността на наградата.
Тя отчита и положителната тенденция, която е последвала в Средно училище „Константин Константинов“ след въвеждането на забраната на смартфони в основната степен на обучение. Като се забелязва драстично намаляване на агресията сред децата.
„Не мога да кажа, че няма агресия, но тази година нивата драстично спаднаха. От началото на годината се въведе драстичната мярка учениците в основната степен да са без телефони. И да ви кажа честно децата станаха различни, научиха се да общуват помежду си, научиха се да говорят, да споделят. Все още сме толерантни към учениците от 8 клас нагоре, но е ограничено ползването на телефоните.“, сподели Паскалева.
Тя споделя притесненията си като педагог, че в момента обществото ни започва да губи емпатията, търпимостта и толерантността помежду ни. „Забелязвам, че се изключително напрегнати в общуването не само в училище, но и в обществото.“, казва директорката и отчита добрата работа в приобщаващото образование на учители, психолози, педагогически съветник, логопед. Тя смята, че приобщаващото образование се разбира погрешно, че детето има проблем. „Всяко едно дете в зависимост от потребностите трябва да бъде усещано и да получава подкрепа“, смята директорът на сливенското училище.
Признава, че българско образовани има нужда от реформа, но смята, че те не трябва да се правят импулсивно и да се ползва добрият опит.
„Ако се прави реформа трябва да е много широк дебата на общественото обсъждане. Но когато се правят дебати да бъдат премахнати емоциите, политическите настроения, разделението. Определено има нужда от реформи. Това, което говорим, че образованието е обърнато към детето, ученика всъщност от гледна точка на социално-емоционалното учене е в голям дефицит в образователната система.“ Казва Паскалева. Тя изразява опасения и дали предлагат най-доброто образование на едно бъдещото поколение, което ще расте в ерата на изкуствения интелект.
„С навлизането на изкуствения интелект отчитам, че ние обучаваме деца, които ще работят професии, които още не съществуват на пазара на труда и съм притеснена дали предлагаме най-доброто образование на тях, за да бъдат най-добре подготвени в живота. Към днешна дата смятам, че е важно да имат житейските умения да се справят и да намират верният път в своя живот. Вярвам, че уменията на учене могат да бъдат усвоявани. Ако научим нашите деца да учат и да продължават да търсят най-доброто в себе си би се получило най-полезно за тях. За жалост може би декларативната ни образователна система не ни дава възможност да се разгърнем като учители на този фронт.“, споделя носителката на наградата „Аргира Жечова“ в Сливен.
Прочети цялата публикация