Fakti.bg | 23.05.2025 12:57:55 | 33

Само три безсънни нощи могат да навредят на сърцето


Отдавна е известно, че недоспиването вреди на сърдечно-съдовата система. Но ново проучване на учени от университета в Упсала, Швеция, разкрива точния механизъм, по който дори кратък период на нарушен сън може да навреди на сърцето. Изследването показва, че само три последователни нощи с ограничен сън – около четири часа на нощ – предизвикват промени в кръвта, свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания.

Учените фокусирали вниманието си върху възпалителни протеини – молекули, които тялото произвежда в отговор на стрес или инфекция. При краткотрайно повишение тези протеини играят защитна роля. Но ако нивата им останат високи за дълъг период, те могат да увредят кръвоносните съдове и да допринесат за развитие на състояния като сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето и предсърдно мъждене.

В проучването участвали 16 здрави млади мъже, които прекарали няколко дни в лаборатория при строго контролиран режим – с изравнени условия по отношение на хранене, физическа активност и светлинна експозиция. Доброволците били подложени на два различни режима: три нощи с нормален сън (по 8,5 часа) и три нощи с ограничен сън (4,25 часа). След всеки режим участниците изпълнявали кратко, но интензивно колоездачно натоварване, а кръвните им проби били анализирани преди и след физическото усилие.

Анализът на почти 90 различни протеина в кръвта показал ясно увеличение на възпалителните маркери след трите нощи с ограничен сън. Интересен акцент от проучването е, че обикновено физическите упражнения стимулират продукцията на полезни протеини като интерлевкин-6 и BDNF, които подкрепят здравето на сърцето и мозъка. Но при недоспиване тези положителни реакции били значително отслабени.

Особено тревожно е, че подобни промени настъпват дори при млади и напълно здрави хора, и то само след няколко нощи с нарушен сън. Това е сериозно предупреждение, като се има предвид колко често възрастните хора страдат от лош сън – а около един от всеки четирима работи на смени, които нарушават естествения ритъм на съня.

Учените установили още, че времето на вземане на кръв също има значение. Нивата на протеините се променяли в зависимост от това дали пробите са взети сутрин или вечер – и тези колебания били още по-изразени при лишаване от сън. Това подсказва, че сънят не само влияе на състава на кръвта, но и на времето, когато тези промени се проявяват най-ясно.

В свят, в който често жертваме съня в името на продуктивността, социалния живот или екраните, това изследване е категорично напомняне: тялото „води отчет“ – по химичен път и без компромис. Дори и да не го усещаме веднага, липсата на сън подкопава здравето ни отвътре.

Прочети цялата публикация