Уволниха над 100 служители на Съвета за национална сигурност към Белия дом

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и държавният секретар на САЩ Марко Рубио извършват дълбока реорганизация на Съвета за национална сигурност (NSC) към Белия дом, като драстично намаляват броя на неговия персонал.
Това съобщи порталът Axios, отбелязвайки, че значителна част от функциите на Съвета за национална сигурност се прехвърлят към Държавния департамент и Пентагона.
Позовавайки се на неназован служител на Белия дом, Axios подчертава, че Тръмп и Рубио виждат подобна реорганизация като част от борбата срещу „дълбоката държава“, имаща сериозно влияние върху политическите и икономическите процеси в САЩ в рамките на структурите на американското федерално правителство.
Републиканецът Тръмп обеща по време на първия си мандат като президент на САЩ да се бори с това бюрократично явление, което до голяма степен саботира курса му, но не постигна успех.
„Съветът за национална сигурност е върхът на „дълбоката държава“. Става въпрос за борбата на Марко срещу нея. Ние я унищожаваме, каза президентът. Според него, броят на персонала в службата ще бъде намален приблизително наполовина. В момента тя има 350 служители.
Изданието отбелязва също, че Тръмп иска Рубио да остане „възможно по-дълго“ негов изпълняващ длъжността съветник по националната сигурност. Рубио е едновременно държавен секретар и съветник по националната сигурност от началото на май. Това се случи, след като Тръмп уволни съветника си по националната сигурност Майк Уолц на 1 май.
Анди Баркър и Робърт Габриел ще бъдат заместник-съветници на държавния глава по националната сигурност. Първият досега беше съветник по националната сигурност на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, а вторият е политически съветник на Тръмп.
Axios съобщава, че Тръмп и Рубио изоставят подхода „отдолу нагоре“ по отношение на междуведомствената координация в рамките на администрацията на САЩ. Този подход „не работи“ и ще бъде отхвърлен, заяви говорител на Белия дом. Статията цитира и високопоставен служител от администрацията, който обяснява, че обширният апарат на Съвета за национална сигурност и процесът на одобрение „отдолу нагоре“ може да са били необходими при предишни президенти в случаи, когато е имало остри разногласия между основните ведомства и са се водили бюрократични войни за влияние. Това не е така сега, твърди източникът. Той увери, че ключовите министри на Тръмп се разбират добре помежду си, знаят, че тяхната работа е да „изпълняват волята на президента“, а не да формулират и прилагат собствения си дневен ред, и са способни да координират действията „отгоре надолу“.
Съветът за национална сигурност ще изпълнява координиращи и консултативни функции, а няма да се ангажира с прилагането на планирания политически курс, пише Axios.
Прочети цялата публикация