Fakti.bg | 24.05.2025 16:01:31 | 17

Сирия: Да се върнеш в руините на някогашния си дом


Хиляди семейства живееха години наред в ужасни условия в бежанските лагери в Северна Сирия, разположени близо до границата с Турция. Далеч от дома си, те намираха подслон в скъсани палатки, които не осигуряват защита нито от летните жеги, нито от студовете през зимата.

За тези хора падането на режима на Башар Асад беше окуражаващ знак, защото се надяваха, че ще могат да се върнат по родните си места на юг. Много от къщите и инфраструктурата там обаче са разрушени, което изправя завръщащите се пред тежки предизвикателства. След години, прекарани в бягство, те трябва да се борят и с големи икономически проблеми.

От една в друга палатка

"Може да сме загубили къщите си, но не и желанието за живот и способността да оцеляваме", казва за ДВ Надима ал Баракат, завърнала се в родното си село в Южна Сирия. Там сега тя живее в палатка върху руините на разрушената си къща. 36-годишната сирийка трудно сдържа сълзите си: "Всичко тук е опустошено. Имуществото ни е унищожено, както и спомените ни. Къщата ни е изравнена със земята. Нямаме пари, за да я възстановим - съпругът ми беше убит при въздушно нападение преди малко повече от четири години." Възстановяването ще струва около 5 000 долара, казва тя. Жената няма толкова пари.

Някои от къщите и магазините в квартала, където живее Ал Баракат, са опожарени, други са превърнати в купчини отломки или са разграбени от милициите на режима на Асад. Липсват и основни услуги. Преди жителите да могат да се върнат към нормален живот, много неща трябва да бъдат възстановени, включително електрическата и водопроводната мрежа, училищата и пекарните, казва жената. Липсват санитарни помещения, стабилно електрозахранване, адекватно медицинско обслужване. Друг голям проблем е рискът от пожари.

Възстановяване тухла по тухла

Раед Ал Хасан е уморен - 39-годишният мъж се е заел да възстановява разрушената си къща тухла по тухла. Неговото шестчленно семейство се е върнало от лагера Харбануш близо до границата с Турция в родния си град Маар Дибса, южно от Идлиб, разказва той пред ДВ.

Мъжът събира останките от разрушената си къща, изграждайки наново с камъни стените на своя дом. Повторно използва също и желязната арматура от срутения таван. "Материалите не са идеални, но нямаме друг избор", казва той.

Разрушени болници и училища

Мохамед ал Раслан също се е завърнал в дома си. Високите цени на строителните материали са му попречили да ремонтира къщата си, казва 45-годишният мъж. Затова я е ремонтирал импровизирано - колкото семейството му да има поне покрив над главите си.

"Когато се върнах в Кафр Набуда близо до град Хама със съпругата ми и четирите ми деца, разбрах, че от къщата ми са останали само няколко полуразрушени стени без покрив", казва сириецът.

Първоначално той покрил къщата с брезент, а прозорците и зейналите отвори в стените затворил с парчета цимент. "Ние, сирийците, сме свикнали да се приспособяваме към най-трудните условия. Въпреки лошото си състояние, къщата все пак е по-добра от живота в лагерите. Там няма никаква хигиена и се ширят всякакви болести", уверява Ал Раслан.

Веднъж завърнали се, жителите се оказват изправени пред множество трудности като високата цена на водата и липсата на основни услуги, включително медицинско обслужване. Всички болници и клиники са разрушени от бомбите или са разграбени. Училищата пък са превърнати в развалини и не могат да приемат ученици, казва сириецът.

"Повечето села и градове на юг от Идлиб са разрушени и трябва да бъдат възстановени", обяснява на свой ред Билал Махзум, говорител на управата на град Маарат ал Нуман в южната част на провинция Идлиб. До този момент в града са се завърнали между 15 и 20% от някогашните му жители, а ако основните услуги се подобрят, това може да насърчи повече от разселените да се върнат, уверява той.

"Не можем да се справим сами"

Властите в момента се опитават да установят колко са завърналите се. Част от тях получават малки пакети с помощи и безплатен хляб. Една фондация е поела ангажимент да участва във възстановяването на 215 повредени къщи, казва Махзум. Това е и най-неотложната задача - поправянето на разрушените домове. Предстои също така асфалтиране на пътища и улици, както и осветлението да бъде ремонтирано.

В момента много семейства живеят в палатки върху руините на къщите си. Това обаче не може да бъде постоянно решение. "Надяваме се, че възможно най-много организации ще се включат във възстановяването. Защото сами не можем да се справим", казва още говорителят.

Автор: Соня Ал Али

Прочети цялата публикация