САЩ искат да бръкнат в джоба на латиносите

Миналата година около 160 милиарда щатски долара са били преведени от САЩ на семейства в Латинска Америка. Сега част от тези пари може да бъдат обложени с данък. Хората, които живеят на юг от Рио Браво, са изпълнени с големи опасения. Мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум разкритикува намеренията на САЩ: при откриването на болница в Лос Кабос тя определи това като двойно данъчно облагане: „Не можеш да облагаш повторно парите на тези, които вече веднъж са платили данъци", посочи тя.
Искането за плащане на данъци върху т.нар. Remesas, както мигрантите наричат паричните преводи към родните си страни, предизвика вълнение в цяла Латинска Америка. Идеята за налагане на данък от 5% върху тези парични преводи е на републиканците - управляващата партия на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Парични преводи на стойност около 160 милиарда долара
В годишния доклад на отдел "Миграция" на Междуамериканската банка за развитие се посочва, че през 2024 г. общият обем на паричните преводи от САЩ към страните от Латинска Америка и Карибския басейн е възлизал на около 160,9 милиарда щатски долара - със 7,7 милиарда долара повече, отколкото предходната година. Най-големите получатели на юг от река Рио Браво (известна в САЩ като Рио Гранде, бел. ред.) са Мексико (64,7 млрд. щатски долара) и Гватемала (21,5 млрд. щатски долара). Това означава, че само към Мексико всеки ден се трансферират по 177 милиона щатски долара.
Ако сравним приходите от парични преводи с брутния вътрешен продукт (БВП) на страните от региона, ще видим, че през 2024 г. те са представлявали съответно 27 процента от БВП на Никарагуа, 26% от този на Хондурас, 24% – на Ел Салвадор, 20 на сто – в Хаити и Гватемала, а в Ямайка – 19 на сто от БВП, казва за ДВ Хесус Алехандро Сервантес Гонсалес от Центъра за латиноамерикански парични изследвания (CEMLA) в Мексико сити. Тази организация се занимава специално с икономическото значение на паричните преводи.
Икономическото и социално-политическото значение на тези парични преводи за страните получателки е огромно: "Тези пари облекчават положението на милиони домакинства и намаляват бедността. Те позволяват на хората да имат по-висок стандарт на живот – с тях се финансират разходи за потребителски стоки, образование, здравеопазване, жилища, а в някои случаи и за инвестиции в семейни фирми", казва Гонсалес. Според данните на CEMLA 4,5 млн. домакинства и 9,8 млн. пълнолетни граждани в Мексико получават парични преводи от роднини в чужбина.
Данъците като средство за борба с незаконната миграция
Във Флорида губернаторът Рон ДеСантис обмисля да въведе проверка на самоличността при парични преводи. Целта е изпращачите да доказват, че работят законно в страната – по този начин нелегалните имигранти вече няма да могат да превеждат пари в чужбина. Мексиканският сенатор Антонино Моралес от управляващата партия "Морена" определи мярката като "открито дискриминационна и расистка“. Той обръща внимание и на това, че по този начин пребиваващите нелегално в САЩ ще имат и значително по-ограничен достъп до здравноосигурителни програми като Obamacare или Medicare.
Мексиканският политик визира разпространената практика да се използват чужди имена (на регистрирани в САЩ лица) при кандидатстване за здравно осигуряване. "По принцип данъкът ще се налага само на имигранти, които нямат американско гражданство. Но в това число влизат както имигрантите без документи, така и такива с адресна регистрация – тоест и хора, които пребивават законно в САЩ", казва експертът от CEMLA Сервантес Гонзалес пред ДВ.
Данъкът върху паричните преводи, който може да влезе в сила от 2026 г., би могъл да окаже доста отрицателно въздействие върху обема на паричните преводи към Латинска Америка и Карибския регион. Особено засегнати от мярката ще бъдат Мексико, Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор и Никарагуа - поради високия дял на паричните преводи от САЩ в техния БВП. Нещо повече – тези страни ще бъдат засегнати двойно, "тъй като този данък се налага в допълнение към продължаващите депортации на имигранти без документи и идва в момент, когато има признаци, че в САЩ се наблюдава спад на заетостта сред имигрантите от латиноамериканския регион", казва още Гонсалес.
Експертът вижда и други рискове - например за сделки на черния пазар: "Данъкът върху паричните преводи може да доведе до неофициално извършване на парични преводи от куриери или чрез дигитално прехвърляне на криптоактиви".
Републиканците разочароват латиноамериканските избиратели
На фона на бруталните действия на властите за екстрадиране на мигранти от страната, сред латиноамериканците в САЩ се засилват отрицателните настроения на тези избиратели към републиканците. На последните президентски избори през 2024 г. значително повече латиноамериканци гласуваха за републиканците и за Доналд Тръмп, отколкото през 2020 година.
На много места, включително в републикански крепости като Флорида, много латиноамерикански избиратели сега се чувстват предадени и на предстоящите междинни избори през ноември 2026 година може би ще преосмислят подкрепата си за републиканците на Тръмп. Междинни избори в САЩ се провеждат на всеки две години - на тях се избира изцяло нов състав на Камарата на представителите и се подменят една трета от сенаторите.
Автор: Тобиас Койфер
Прочети цялата публикация