Висшата лига по севернокорейската телевизия: невиждана цензура и политически контрол

Феновете на английската Висша лига по цял свят тръпнат в очакване на головете на Сон Хюн-Мин и спиращите дъха обрати в последната минута. Но в Северна Корея футболът изглежда съвсем различно.
Държавната телевизия KCTV започна да излъчва мачове от първенството, но с невиждана досега степен на цензура и политически контрол. Излъчванията се случват с месеци закъснение, а стандартните 90 минути са съкратени до едва 60. Всеки детайл, който не отговаря на „приемливите“ стандарти на режима, бива изрязан. Рекламите, графиките и дори логата на отборите са или заличени, или заменени с корейски символи и надписи.
Мачовете на Тотнъм, Уулвърхемптън и Брентфорд не се показват изобщо. Причината? В тези клубове играят южнокорейски футболисти – Сон Хюн-Мин, Хуанг Хи-Чан и Ким Джи-Сънг. Севернокорейската цензура не позволява дори бегъл поглед към южнокорейски спортни идоли, независимо от тяхната световна популярност. Още по-загадъчно е, че Северна Корея няма официални права за излъчване на Висшата лига. Според анализатори записите вероятно достигат до Пхенян чрез Китай или Русия. Футболната лига засега запазва мълчание, но въпросите за авторските права и етичността на подобна практика стават все по-належащи.
Там, където футболът обединява нации, Северна Корея го превръща в още един канал за идеологически контрол. Това е напомняне, че дори най-популярният спорт в света може да бъде използван като инструмент за цензура – когато на преден план не е играта, а комунистическият режим.
Прочети цялата публикация