Financial Times след "рекордната" атака на Русия: Това може да е само началото!

В нощта на 25 май Русия извърши най-голямата си въздушна атака срещу Украйна от началото на войната, като разби надеждите, че рекордна размяна на военнопленници може да доведе до прекратяване на военните действия, пише Financial Times, цитиран от ФОКУС.
Изданието припомня, че Руската федерация е изстреляла общо 367 ракети и дронове над Украйна. Най-малко 12 души бяха убити, а десетки бяха ранени в резултат на атаката.
Някои украински официални лица и западни анализатори предупреждават, че Русия може да подготвя нова мащабна въздушна офанзива, насрочена да съвпадне с евентуална наземна атака. Нарастването на атаките от руски ракети и дронове през уикенда може да е началната фаза на тази по-широка стратегия, подчертават те.
"Сега Русия произвежда ракети и дронове по-бързо, отколкото използва, натрупва резерви и увеличава натиска върху разтегнатата отбрана на Украйна", подчертава изданието.
Financial Times отбелязва, че руският президент Владимир Путин отхвърли призивите на САЩ и Европа за незабавно прекратяване на огъня и засега единственото споразумение, което Москва е изпълнила, е размяната на затворници "1000 за 1000". Украинските власти обаче са скептични към по-широкото значение на размяната.
В същото време FT припомни и как Путин наскоро обяви създаването на "буферна зона" на границата с Украйна.
Отделно изданието отбелязва, че се е запознало с документа от кабинета на президента на Украйна Володимир Зеленски "Предложени следващи стъпки за санкции за ЕС". В него са очертани десетки субекти и региони в енергийния и финансовия сектор на Русия и военно-промишления комплекс.
Украински официални лица настояват президентът на САЩ Доналд Тръмп да изпълни предишните си заплахи да наложи нови строги санкции на Русия след отказа за прекратяването на огъня на Путин. Според източници обаче Тръмп е заявил на Зеленски и европейските лидери, че не е готов да го направи в момента.
Руският удар по Украйна на 25 май
ВВС на въоръжените сили на Украйна съобщиха, че през нощта на 25 май Русия е извършила комбиниран удар по Украйна, използвайки 367 оръжия за въздушно нападение.
В доклад на Военновъздушните сили се посочва, че Руската федерация е използвала срещу Украйна 9 балистични ракети "Искандер-М/КН-23", 55 крилати ракети с въздушно и морско базиране Х-101 и "Калибр", 1 крилата ракета Х-22, 4 управляеми въздушни ракети Х-59/69, както и 298 ударни БпЛА тип "Шахед" и симулирани дронове от различни видове.
Украинската противовъздушна отбрана е свалила 45 крилати ракети Х-101 и "Калибр", а 266 вражески БпЛА също са били неутрализирани в резултат на ПВО.
Западните страни преговарят за прехвърлянето на допълнителни системи за противовъздушна отбрана Patriot на Украйна, съобщава Reuters, цитирана от ФОКУС, позовавайки се на източник, запознат с въпроса. Отбелязва се, че съюзниците на Киев се стремят да постигнат споразумение за осигуряване на системи за противовъздушна отбрана преди срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в края на юни. Неназован източник на агенцията заяви, че сред потенциалните доставчици на тези системи са САЩ и Гърция. На 4 май The New York Times писа, че системата за противовъздушна отбрана Patriot ще бъде доставена на Украйна от Израел, освен това западните съюзници на Киев обсъждат изпращането на друга система от Германия или Гърция. Събеседниците на изданието отказаха да изяснят гледната точка на президента на САЩ Доналд Тръмп относно решението за прехвърляне на повече Patriot в Украйна. Те също така не коментираха кога точно е взето това решение - по време на администрацията на предишния президент на САЩ Джо Байдън или след завръщането на Тръмп в Белия дом. Според NYT, в момента Украйна има осем системи Patriot, но само шест функционират - другите две са в ремонт. Като се вземат предвид новите доставки, може да се окаже, че страната има десет от тях. По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да закупи 10 системи за противовъздушна отбрана Patriot от САЩ за 15 милиарда долара. Той също така обяви, че е поискал от администрацията на Тръмп лицензи за производство на системи Patriot и ракети за тях. По-късно, в отговор, Тръмп се оплака, че Зеленски "постоянно иска да купува ракети" за борба с Русия.
Прочети цялата публикация