АЗП: Депутатите прекроиха закон в полза на колекторите

Въпреки призивите на АЗП, изразени в становище, да се запази „Проектозакона за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити“ във вида, в който е внесен от Министерски съвет, както винаги между първо и второ четене проектозаконът беше прекроен в полза на колекторите.
Комисията по бюджет и финанси уважи на второ четене всички искания на колекторите. Бяха отстранени ключови аспекти относно лицензионния режим за колекторските фирми, надзора от БНБ и КЗП, регламентирането на комуникацията и премахване на злоупотребите на тези компании. Асоциацията за защита на потребителите изразява категоричното си възмущение от действията на Комисията по бюджет и финанси в ущърб на гражданите.
Дори възможността гражданите да погасяват банковите си задължения без съдебно производство, уредена в параграф 17, им беше отнета без никаква обосновка: С него се даваше шанс на длъжниците да погасяват банковите си задължения без съдебно производство и свързаните с него адвокатски хонорари, съдебни такси и такива на ЧСИ, запор на банкови сметки и заплати. Вместо да въведат механизъм, който освобождава натоварените съдилища и намалява социалното напрежение, депутатите премахнаха ефективно средство за доброволно уреждане на дългове. Нещо повече АЗП настояваше да се разшири обхвата на този параграф и да включва всички видове задължения, а не само банковите както беше заложено в проектозакона. От години депутатите отказват да въведат този механизъм и насила пращат българските граждани на съдебни производства само и само от това да печелят колекторите, адвокати и ЧСИ.
Защо е махнат параграф 17?
Този параграф даваше възможност на длъжниците да погасяват дълговете си според възможностите си и по свое усмотрение. При това без да плащат никакви хонорари и такси, абсолютно безплатно. Особено ефективна мярка при малките кредити, които са най-масови. При неуспех кредиторът може да пристъпи към съдебна процедура.
Колекторските фирми изкупили необслужвани банкови кредити ще продължават да съдят гражданите понякога без дори те да знаят. Така един дълг от 5000 лв. може да достигне и 10 000 лв. Това е директен удар срещу стотици хиляди български домакинства, поставени в риск от излишни разноски и продължителни съдебни производства. На практика България упорито отказва да транспонира Директива (ЕС) 2021/2167 и успешния опит на други държави в сферата на задлъжнялостта, където “доброволното изпълнение” е основен елемент за защита на потребителите и икономическа стабилност.
Асоциация за защита на потребителите настоява при предстоящото второ гласуване в зала да бъдат върнати всички отменени по искане на колекторите текстове.
АЗП призовава гражданите да следят развитието на законодателния процес и настоява народните представители да спрат защитата на частните интереси на колекторите, адвокати и ЧСИ и най-сетне да застанат на страната на българските граждани!
Прочети цялата публикация