Градът на Илон Мъск: какво представлява Старбейс

Илон Мъск вече си има град. Той се казва Старбейс и се намира в Южен Тексас, разказва германската обществена медия АРД.
В Съединените щати, за разлика от Германия и повечето европейски държави, частните лица могат да си основат град. В Тексас изискването е в населеното място да живеят поне 200 души и най-малко 10% от тях да подпишат петиция. Точно това се случи със Старбейс. Документите вече са издадени - около 280-те служители на SpaceX и техните семейства вече живеят в собствен град.
Град или огромна ракетна площадка?
По улиците на Старбейс се виждат палми, бунгала, малки къщички, каравани - и преди всичко строителни площадки, разказва по-нататък АРД. Мястото все още не прилича на истински град, но затова пък е очевидно, че това е градът на Илон Мъск. На магистралата по пътя към Старбейс стърчи триметров бюст на милиардера. Тук се строи и Starship - най-голямата ракета в света.
Старбейс се намира в непосредствена близост до мексиканската граница и е заобиколен от защитени зони, дюни и море. Съвсем наблизо е плажът Бока Чика, който е любима дестинация за много туристи, но и свещено място за коренното население. Екоактивистката Бека Хинохоса се опасява, че Мъск може да блокира единствения път до плажа. Това е място, което трябва да остане непокътнато, а не да се превърне в площадка за опасни ракетни изпитания, казва активистката пред АРД.
До момента само властите в окръга имаха право да затварят магистралата до плажа, но SpaceX иска да се наложи и също да получи това право. "Илон Мъск и SpaceX разиграват целия регион и се опитват да получат контрол над плажа Бока Чика", предупреждава природозащитничката.
Шанс за подем?
Други обаче виждат шанс в проекта на приближения до Доналд Тръмп милиардер. Защото районът, в който се строи Старбейс, е един от най-бедните в САЩ. Гилберто Салинас ръководи фирма, която помага на компании да се устроят в град Браунсвил, който е разположен на 30 километра от селището на Мъск. Влиянието на SpaceX вече се усеща в 190-хилядния град, казва Салинас. Строят се къщи, изгражда се и индустриален парк, където ще се настанят фирми, които се местят в областта заради проектите на SpaceX.
Компанията на Илон Мъск вече е инвестирала 3,5 милиарда долара в седалището в Южен Тексас, изчислява Салинас. 3500 души работят там, а 70% от наетите са местни. В идните години може да бъдат открити още хиляди работни места. Старбейс привлича и туристи. На всяко изстрелване на ракета идват по 20 000 души, като тенденцията е към нарастване. А американските власти вече разрешиха там да се изстрелват до 25 ракети годишно. Всичко това може да осигури блестящо бъдеще за Браунсвил и цялата област, казва Салинас и добавя, че това му напомня за развитието на юг от Сан Франциско през 1960-те, преди там да възникне Силициевата долина.
Робърт Тибодо, който има малък мексикански ресторант в Браунсвил, също е съгласен, че проектът на Илон Мъск променя града - най-вече нощем. Доскоро нощен живот там не е имало, но напоследък изникват все повече барове и други заведения. Пристигат и все повече млади хора.
Мъск поляризира. Проектите му също.
Жосе Голис, предприемач и жител на Браунсвил, не е фен нито на Мъск, нито на проекта му. Според него напоследък наемите и имотите в Браунсвил поскъпват все повече, поради което немалка част от местните са застрашени да останат без дом. "Само тези, които работят за SpaceX, могат да си позволят всичко това. Но хората в Браунсвил - учители, полицаи - не печелят повече от преди."
Както почти всяко друго действие или проект на Илон Мъск, Старбейс също поляризира. И въпреки това почти 98% от общо 283-ма имащи право на глас са гласували за създаването на новия град.
Автор: Нина Барт (АРД)
Прочети цялата публикация