Вашингтон спира интервюирането на кандидати за студентски визи и визи за обмен

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп е наредила на мисиите си в чужбина да спрат да насрочват нови срещи за интервюиране на кандидати за студентски визи и визи за обмен.
Държавният департамент се подготвя да разшири проверките на профилите в социалните медии на чуждестранни студенти, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на вътрешен документ, до който агенцията е успяла да получи достъп.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио казва в документа, че ведомството планира да издаде актуализирани насоки относно проверките чрез социалните медии на кандидатите за студенти и на посетителите на обменни начала и съветва консулските отдели да спрат планирането на срещите за интервюта за визи.
Този ход идва в момент, когато администрацията на Тръмп се стреми да увеличи депортациите и да отмени визите на някои студенти като част от широкообхватните си усилия да изпълни твърдолинейната си имиграционна програма, отбелязва Ройтерс.
В документа, за съществуването на който първо съобщи сп. „Политико“, Рубио казва, че вече насрочените срещи могат да продължат съгласно настоящите насоки, но не бива да бъдат насрочвани нови.
Към момента Държавният департамент на САЩ не е отговорил на запитване за коментар, посочва Ройтерс.
„Департаментът извършва оценка на съществуващите операции и процеси за проверка и проучване на кандидатите за визи за студенти и на посетителите на обменни начала (F, M, J) и въз основа на този преглед планира да издаде насоки за разширено проучване на профилите в социалните медии за всички такива кандидати“, се казва още в документа.
Представители на администрацията на Тръмп казват, че притежателите на студентски визи и зелени карти подлежат на депортиране заради подкрепата им за палестинците и критиките срещу поведението на Израел във войната в Газа, като наричат действията им заплаха за външната политика на САЩ и ги обвиняват, че подкрепят „Хамас“, коментира Ройтерс.
Критиците на Тръмп твърдят, че тези действия представляват атака срещу правото на свобода на словото, записано в Първата поправка на Конституцията на САЩ.
Както САЩ, така и Венецуела снощи предупредиха своите граждани да не пътуват до другата страна, като САЩ се позоваха на риска от неправомерно задържане в южноамериканската държава, а Венецуела заяви, че нейните граждани са жертви на системни нарушения на правата в САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
„Американските граждани във Венецуела са заплашени от значителен и нарастващ риск от неправомерно задържане“, се казва в изявление на Държавния департамент.
Ведомството определи за Венецуела, в която няма посолство или консулство на САЩ, най-високото ниво на предупреждение за пътуване - „Не пътувайте“. То цитира рискове, включващи изтезания при задържане, тероризъм, отвличания, несправедливи правоприлагащи практики, придружени от насилие престъпления, граждански вълнения и неадекватно здравеопазване.
САЩ твърдят, че във Венецуела несправедливо се задържат американци. Един американец беше освободен този месец, а други бяха освободени през януари.
Междувременно Венецуела също издаде предупреждение за пътуване в САЩ и призова гражданите си, живеещи там, да напуснат страната.
„Венецуелците в Съединените щати са жертви на системни нарушения на човешките им права, като са произволно задържани, разделяни от семействата си и са транспортирани до концентрационни лагери в трети страни“, заяви венецуелският министър на външните работи Иван Хил в публикация в „Телеграм“.
Венецуела осъди действията на президента Доналд Тръмп, който се позова на закон от 1798 г., за да нареди депортирането на стотици мигранти от САЩ в най-опасния затвор в Салвадор.
Този месец Върховният съд на САЩ запази в сила забраната си за позоваване на този закон, като упрекна администрацията на Тръмп, че се опитва да експулсира мигранти без адекватна правна процедура.
Прочети цялата публикация