
Просветното министерство започва обществено обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищното образование

Обществено обсъждане на промени в Закона за предучилищното и училищното възпитание стартира от 23 юни просветното министерство.
Сред предложенията са пълна забрана на мобилните телефони в часовете, повече правомощия за учителите при налагане на дисциплина, въвеждане на час по добродетели и религии, нов начин на оценяване знанията на учениците и др.
12 преподаватели от Второ Основно училище " Петко Рачов Славейков" в Стара Загора имаха възможност да видят как се случва образователният процес в чужбина.
По програма "Еразъм Плюс" те посетиха учебни заведения в Испания.
И ако у нас тепърва предстои да обсъждаме пълната забрана на мобилни телефони в час, то в Испания мобилните устройства се ползват наместо учебници от учениците, разказа Антония Чакърова, преподавател по английски език в начална степан от Второ основно училище " П.Р.Славейков" в Стара Загора.
Имат ли достъп испанските ученици до мобилните си телефони в час - "такива не видяхме", каза Чакърова.
" Не само че не видяхме, ами и в едно от училищата имаше специален стикер, който показваше, че телефоните са забранени, допълни Елеонора Йорданова, преподавател по история и география във Второ основно училище в Стара Загора.
И двете преподавателки споделиха, че им е направило силно впечатление спокойствието и поведението на испанските ученици.
"Класните стаи са остъклени и отткъм коридора и всеки, който минава може да види как върви училищният процес", казаха преподавателките.
Онова, което най-силно ги е впечатлило обаче е начинът, по който протичат учебните занятия при деца със специални потребности.
"Те учат в отделно училище, но там на място има представителства на всички видове служби, които могат да им бъдат потребни - от медицинските до социалните. Другият момент е усвояването на знанията - ако става въпрос за математика, те разиграват ситуация - определят бюджет, изчисляват какво ще си купят с него. И заедно с преподавателите, отиват и го правят. В училището тези деца придобиват умения, които ще могат да им послужат като професия в живота. Дори и успешно продават част от нещата, които сами са изработили", разказа Антония Чакърова.
Как присъстват добродетелите и религията в испанската образователна система и какво мислят двете преподавателки за предложението за въвеждане на час по добродетели и религии и в българското училище - чуйте повече в разговора
Прочети цялата публикация