Eвропейска държава разреши продажбата на мечо месо

От следващата седмица организации, подчинени на Министерството на околната среда на Словакия, ще могат да предлагат за продажба мечо месо, при условие че са спазени всички законови и хигиенни изисквания. Това обяви държавният министър Филип Куфа, който подчерта, че досега убитите животни са били изхвърляни като отпадък, което по негови думи е „разхищение“, предава BBC.
„Ще пуснем за консумация всяко отстреляно животно, което отговаря на определени условия. Защо? Защото мечешкото месо е ядливо“, заяви Куфа.
Темата за кафявите мечки се превърна в политически и обществен проблем в Словакия, след като през последните години се увеличи броят на срещите между хора и мечки, включително и с фатални последици.
Словакия е на второ място в Европа по нападения от мечки, след Румъния, където се смята, че живеят около 13 000 кафяви мечки. В периода 2000–2020 г. в Словакия са регистрирани 54 нападения, като в последните години броят на инцидентите достига средно 10 на година.
През април мъж беше смъртоносно нападнат от мечка, докато се разхождал в гора в Централна Словакия. Това предизвика остра реакция от страна на премиера Роберт Фицо, който обяви мащабен отстрел на до 350 мечки – брой, сравним с цялата популация на вида в Испания.
„Не можем да живеем в държава, в която хората се страхуват да влязат в гората“, заяви премиерът.
Според правителството, свръхпопулацията на мечки е причината за увеличените инциденти с хора. Екологични организации и представители на опозицията обаче остро критикуват мярката, наричайки я неадекватна и опасна.
Евродепутатът от опозиционната партия Прогресивна Словакия и еколог Михал Виежик определи решението като „абсурдно“ и подчерта, че досегашните отстрели не са довели до намаляване на нападенията. Той настоя, че хиляди срещи с мечки ежегодно преминават без инциденти и изрази надежда, че Европейската комисия ще се намеси.
От Greenpeace Словакия също реагираха остро – Мирослава Абелова нарече плана за отстрел „напълно безразсъден“, като обвини правителството, че пренебрегва законите за опазване на природата и научните препоръки.
Кафявите мечки са строго защитен вид съгласно директивите на ЕС и могат да бъдат убивани само в изключителни случаи, когато представляват реална опасност за хората и не съществуват други алтернативи.
Макар мечешкото месо да се консумира в някои региони на Източна Европа и Скандинавия, то не е широко разпространено в Европа. В повечето страни от ЕС строгите правила за лов и защитеният статут на вида означават, че месото рядко достига до пазара и почти не се среща в магазини или ресторанти.
Дори когато се предлага, здравните власти предупреждават за риск от паразита Trichinella, който може да предизвика сериозно заболяване при хората.
Според регламентите на ЕС, всяко месо от мечка трябва да бъде тествано за наличие на ларви на паразита, преди да бъде допуснато за консумация. Американският Център за контрол на заболяванията препоръчва мечешкото да се готви на вътрешна температура от поне 70°C, тъй като замразяване, пушене или сушене не са ефективни методи за неутрализиране на паразита.
Прочети цялата публикация




Севдалина Спасова се бори с тежки последици от хранителното натравяне
Доналд Тръмп разреши износ на Nvidia чипове за Китай срещу 25%
Тръмп разреши ограничен износ на чипове на Nvidia за Китай срещу дял за САЩ
Как Сараево стана мюсюлмански град
Гражданска война в Европа? Какъв е рискът?
Вучич още веднъж призова САЩ да дадат лиценз на НИС
Роденият във Великобритания равин Ели Шлангер е сред убитите при атаката в Сидни ВИДЕО
"Хамас": Имаме легитимното право да останем въоръжени
ТПС: Иран е заподозрян за смъртоносната стрелба в Сидни на празника Ханука
"Дошло е време народът да се изправи срещу враговете си"
Смел зарзаватчия отнел оръжието на стрелеца в Сидни
Европа вече обмисля немислимото: как да отвърне на Русия
Орманджиев: Ако Радев реши да прави партия, трябва да подаде оставка и Конституционният съд да я одобри
Слънчево време утре
Румен Радев запали първата свещ на Ханука в Централната софийска синагога (снимки)
Кеселова обясни защо е паднало правителството
Палестинец бе убит на Западния бряг от израелската армия
Италианската кухня - част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО
Кметът на Враца - Калин Каменов с гневен пост във Facebook: "По-унизителна и незаслужена победа не бях гледал"