Ердоган отбеляза 572-ата годишнина от превземането на Константинопол

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отбеляза 572-ата годишнина от превземането на Константинопол, като откри в Истанбул, както е днешното име на града, четири нови „градини на нацията“, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.
В речта си на церемонията по случай годишнината Ердоган каза, че с новооткритите паркове градините на нацията в Истанбул стават 34, а площта им надхвърля 5,5 милиона квадратни метра. Той добави, че е в ход строителството на още 20 като част от усилията за разширяване на зелените площи в турския метрополис.
„Проектирахме градините на нашата нация да служат като събирателни пунктове по време на бедствия“, каза Ердоган. „Видяхме колко важно е това по време на земетресението в Истанбул.“
Миналия месец мощно земетресение с магнитуд 6,2 удари Истанбул, при което бяха ранени не по-малко от 236 души при инциденти, предизвикани от паника, според официалната информация.
В публикация в социалните медии турският президент отбеляза завоеванието от 1453 г., наричайки го „една от най-великолепните победи в нашата история“. Той отдаде почит на султан Мехмед Втори, известен също като Мехмед Завоевателя, и на неговата армия „с милост, благодарност и уважение“.
Превземането на Истанбул (Константинопол – бел. ред.) през 1453 г. бележи края на Византийската империя и възхода на Османската империя. Водени от султан Мехмед Втори, османските сили превземат града след 53-дневна обсада и го правят столица на империята.
Първата плаваща платформа за производство на газ в Турция отплава
Вчера Ердоган присъства на церемония по случай отплаването на „Осман Гази“, първата плаваща платформа за природен газ в Турция, към газовото находище Сакария в Черно море.
Турският президент помаха с ръка на платформата по време на церемонията пред президентската канцелария в Долмабахче в Истанбул, на която присъства и министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар.
„С нашите безпилотни летателни апарати, дронове, безпилотни подводни апарати и напреднали технологии ние продължаваме да променяме природата на съвременната война“, каза той.
„В отбранителната индустрия – където някога чакахме пред вратите на другите – сега сме търсена страна“, добави Ердоган.
Планирано е платформата „Осман Гази“, която се очаква да премине през Босфора за 11 часа, да пристигне в неделя в пристанище Фильос в Зонгулдак на черноморското крайбрежие на Турция.
Прочети цялата публикация



Левски отбеляза 83-ата годишнина от рождението на Гунди
Левски почете Гунди: Звездата, която и от небето ни показва правилния път
16 души загинаха при удари в Украйна и Русия в неделя
Русе отдаде почит на героите от Априлското въстание с впечатляваща историческа възстановка
Рая Назарян: Конституцията е гарант за демокрацията, правата на гражданите и националния интерес
НАТО центърът CMDR COE отбеляза 11 години развитие и международно признание
Лионел Меси блести в зрелище между Интер Маями и Синсинати
Дунав се завърна в елита след инфарктен финал срещу Фратрия
Арсенал докосва титлата след драма на "Лондон Стейдиъм"
Лидерите на ЕС ще обсъдят посещението на Фицо в Москва
Евгени Минчев отправи остър коментар към участието на DARA в "Евровизия 2026"
Как да се предпазим от фишинг измамите
Наследството на Джером Пауъл
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за нова детска градина
Да обучиш свой собствен заместник: служителите на Meta протестират срещу проследяването на мишката на служебните компютри
Земеделският министър свика извънредно заседание на Съвета по храните заради цените
Битка за политическо оцеляване: Ще успее ли Киър Стармър да запази поста си
Джудото получи квота за Младежките олимпийски игри в Дакар, България има общо 16 до момента
Skillet ще избухнат с българската си публика тази вечер
Карлос Тевес пак остана без работа