Зам.-министър Мечкунова: Медиацията е щадяща процедура във времево, финансово и емоционално отношение за спорещи страни и белег на зряло общество

Медиацията е белег на демократичното и зряло общество, който поставя в центъра диалога и партньорството, каза заместник-министър Михаела Мечкунова пред участниците в Международната научна конференция „Медиацията в подкрепа на обществото". В двудневното събитие организирано от департамент „Право" на Нов Български Университет участват представители на академичната общност от България и Литва, Националната асоциация по медиация, съдии от Софийски градски съд и председателя на Софийския районен съд Александър Ангелов. Освен като ефективна съдебна алтернативна, основните характеристики на медиация я отличава като процедура щадяща спорещите страни във времево, финансово и емоционално отношение, заяви още Мучкунова. Тя допълни, че темата за медиацията е приоритет в работната програма на министерството на правосъдието и на правителството. Припомни, че основната цел на приетите наскоро от правителството измененията и допълненията на Закона за медиацията е разтоварване на съдилищата и борба с бавното правосъдие. „Министерството на правосъдието финализира и работата си по законопроекта за изменение и допълнение на Гражданско-процесуалния кодекс, съдържащ кореспондиращите изменение в Закона за медиацията, с който се реализира реформата „Върховенство в правото", част от която предвижда разширяването на алтернативни способи за решаване на спорове и въвеждане на задължителна съдебна медиация по някои видове дела.
Прочети цялата публикация



Бенямин Нетаняху: Иран и "Хизбула" са по-слаби от всякога
Урсула фон дер Лайен налага на ЕС проарменската си позиция
ЕС може да наложи нови санкции на израелските заселници на Западния бряг
Швеция: 13-годишни в затвора?
Американският министър на отбраната: Плажовете в България са превзети от опасни идеологии, пристигат лодки и хора. Кога Европа ще направи нещо?
Reuters: Писмото на Зеленски до Путин не беше само за него
След смъртта на 18-годишен студент: кой сее гняв в Англия
Зам. министър-председателят Гълъб Донев: Без промяна във финансовата политика дефицитът ще достигне 7,4% от БВП
Марко Рубио: Оръжейна сделка за Тайван за 14 млрд. долара остава в процес на разглеждане
Кълбо от проблеми: Безпътица между Ливан, Израел, САЩ и Иран
Mercedes-Benz най-накрая построи луксозна версия на Unimog
Обявиха увеличение на всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г.
Брюксел предлага забрана за влизане на всички, служили в руската армия от 2022 г.
Шофьорите да внимават: Ремонти променят трафика край Хасково
Новото Audi Q7 : Технология, лукс и функционалност (Видео)
Росица Денчева премина първия кръг в Загреб
Ученици се сбиха заради момиче в двора на училище в Хисаря
Идрис Елба категорично отхвърли възможността да играе Джеймс Бонд