Путин бе унижен от Украйна, в Русия го зоват да използва ядрени оръжия

Руският президент Владимир Путин беше унижен пред света, след като Украйна извърши успешно забележителна военна операция, наречена „Паяжина“.
Киев унищожи десетки руски самолети, на хиляди километри от границата, използвайки безпилотни летателни апарати. Военни експерти казват, че Москва е допуснала това заради своята арогантност, а руски военни блогъри зоват Путин да отмъсти – и то с ядрени оръжия, пише focus.de.
Австрийския полковник Маркус Райснер каза пред Die WELT, че причина за огромния пропуск в сигурността на руската армия е „арогантността“. „Очевидно е, че руснаците не признават, че украинците са способни на подобни удари дълбоко във вътрешността на страната“, каза военният експерт.
Украинската операция дори беше наречена „руският Пърл Харбър“. Руските военни блогъри също осъждат очевидния провал на армията и се надяват на още по-твърда позиция срещу Украйна. Някои военни блогъри биха искали да видят подобен ядрен удар срещу Украйна. С атаката с дронове, те вече виждат посочената причина: защото е ударила и самолети, които могат да бъдат въоръжени с ядрени бомби. Следователно тяхното унищожаване ограничава руската стратегия за ядрено възпиране, която се разглежда като жизненоважна.
Но е малко вероятно Путин да се поддаде на обществен натиск. Американският Институт за изследване на войната (ISW) пише в анализ, че „употребата на ядрено оръжие от Русия в Украйна остава малко вероятна“. В миналото Украйна също е извършвала атаки срещу стратегически бомбардировачи и въздушни бази – макар и с по-малък мащаб и успех. След това никога не е имало никакви индикации за възможна ядрена реакция от страна на Русия.
Въпреки това политическото и военното ръководство в Москва е изнервено. Вероятно и за да противодейства на критиките, Министерството на отбраната обяви, че е арестувало няколко заподозрени след атаката с дронове. Спорно е обаче дали това всъщност са украински агенти. Тайните служби в Киев съобщиха, че по време на атаката всички участници в операцията вече са били извън Русия.
Някои руски военни блогъри говорят за колективно чувство на „безпомощност и срам“, докато други дават воля на гнева си към армията и правителството на президента Владимир Путин. Първоначално официална Москва мълчеше за атаката, но след като стана ясно, че не може да скрие очевидното, призна за унищожени руски самолети. Смята се, че Украйна е унищожила 40 руски самолета, включително стратегически бомбардировачи.
Прочети цялата публикация



"Буревестник": какво се знае за "уникалната" ракета на Русия
Путин преследва две цели: да превърне Украйна във васална държава и да унищожи НАТО
Истерията на Кремъл сочи, че "Томахоук" са опасни за Русия
Тhe Washington Post: Русия опитва да разубеди САЩ за Tomahawk, използвайки страха от директен конфликт на НАТО с Москва
Белгийското правителство заплаши да „срине Москва със земята“. Руснаците отговориха
Белгия заплаши Кремъл: Ще изтрием Москва от лицето на земята
ISW: Кремъл засилва натиска върху САЩ за решения, изгодни на Русия
Путин подписа! Русия напуска споразумението със САЩ за унищожаване на запасите от плутоний
ISW: Москва засилва хибридната си война срещу САЩ
Путин предупреждава за сериозен отговор при използване на далекобойни оръжия срещу Русия
Страхотни двубои в Лига 1 - голово шоу и драма, Марсилия пропусна да надвие Анже
Интер постигна класическа победа над Фиорентина в Серия А
Нюкасъл надви комфортно Тотнъм в Карабао Къп
Нюкасъл - Тотнъм 2:0 /репортаж/
Манчестър Сити се поизпоти срещу Суонзи в Карабао Къп
Интер разгроми Фиорентина на "Джузепе Меаца"
Апоел Тел Авив удари Партизан пред близо 8000 зрители в София
Арсенал се нареди сред най-добрите осем за Купата на Лигата
Челси надви Уулвс като гост за Карабао
Спасиха ръката на 17-годишно момче