Чешката опозиция ще внесе вот на недоверие

Чешката опозиционна партия „Действие на недоволните граждани“ (АНО) планира да внесе вот на недоверие срещу правителството, след като министърът на правосъдието Павел Блажек подаде оставка във връзка с приемането на подарък от биткойни на стойност 45 милиона долара за министерството от бивш затворник, предаде Ройтерс, като се позова на заместник-ръководителя на АНО Карел Хавилчек, съобщи БТА.
Блажек, който е адвокат и опитен високопоставен служител от десноцентристката Гражданска демократическа партия на премиера Петър Фиала, отрича да е извършил нещо противозаконно с решението си да приеме подаръка. Дарът в биткойни е представлявал само една част от биткойните, върнати на бившия затворник, след като излежал присъдата си.
Скандалът е пореден удар за правителството, тъй като управляващите изостават от оглавяваната от популистката АНО опозиция в социологическите проучвания преди изборите, насрочени за 3-4 октомври.
„Освен ако не се случи нещо абсолютно изключително, ще внесем вот на недоверие“, заяви Хавилчек, чиято партия контролира достатъчно депутатски кресла в парламента, за да предизвика вот на недоверие. „Няма друга възможност“, добави той.
Подаръкът, направен от бившия затворник, представлява 30% от притежаваните от него авоари в биткойни, които са били конфискувани и замразени в продължение на около десетилетие, през което стойността на биткойните се е повишила неимоверно. Чешки медии съобщиха, че съдът наредил авоарите да бъдат размразени, след като затворникът излежал присъдата си. Не е ясно защо бившият затворник решил да направи подаръка и той отказва да коментира случая пред чешките медии.
Фиала заяви днес, че разбира подозренията на обществеността, че е възможно държавен служител да е злоупотребил с поста си за легализиране на доходи от престъпна дейност и че случаят трябва да бъде разследван докрай.
Бившият затворник е бил осъден заради ръководене на незаконна търговия в интернет и е лежал в затвора от 2017 г. до 2021 г. по обвинения за измама и търговия с наркотици и незаконни оръжия, съобщават чешки медии.
Прочети цялата публикация



"Явно правителството не чу протеста". ПП-ДБ внесе вота на недоверие
ПП-ДБ внесе вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към правителството
ПП-ДБ, АПС и МЕЧ внесоха вота на недоверие
ПП-ДБ внесе вота на недоверие заедно с групата на Доган и МЕЧ
"Продължаваме промяната - Демократична България" внася вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Внасят вот на недоверие срещу "правителството на бедствието" в Румъния
ПП-ДБ внася вот на недоверие в петък и обяви следващ голям протест срещу властта
Асен Василев: Ако правителството не падне, ПП ще внесе вот на недоверие
„Ние ще абдикираме последни“: Правителството е готово да влезе в дебат за вот на недоверие
Европейските сили търсят изход от задънената улица около изтребителя от ново поколение
Рекордно нарастване на случаите на птичи грип в Европа
Апелативният съд във Варна потвърди гаранцията от 200 000 лв. за Благомир Коцев
Астрономите са получили мистериозен сигнал от дълбокия космос: черните дупки атакуват
Костадинов: Нашето желание е преосноваване на държавата и нов политически елит
ПП - ДБ няма да участва в разговори за кабинет в това Народно събрание (видео)
Иван Демерджиев: Чакат ни тежка компроматна война и изборни машинации!
ПП-ДБ: Следващата стъпка е да се проведат честни и свободни избори
Бурни политически реакции след оставката на кабинета „Желязков“
Какво следва по Конституция, след като кабинетът подаде оставка