100 години от рождението на Георги Парцалев

„Имам колеги, които наистина умеят да се просълзят, когато се налага. Аз не го умея това. За да пусна сълза в трето действие, трябва да воювам за нея от първото.“
Тези думи, показват защо Георги Парцалев е това, което е. Защото, нека си признаем – никой не би казал, че той има физическите данни за сцената и киното, пише 10te.bg.
Малко старомоден на вид, с особения си тембър и северняшки акцент, кариерата му нормално би била като актьор за характерни роли в провинциален театър. Да, ама не, както казваше един друг характерен журналист.
Георги Парцалев успя с бруталния си талант и отдаденост, да си извоюва искрената обич на хората. Нещо повече – накара системата на онова време да се съобразява с тази обич и с него, а това се оказва, никак не е било лесно.
Вижте 10 интересни факта за най-големия български артист:
Първата роля на малкия Георги в училището в Левски, била пълен провал. В една силно драматична роля, понеже не успял убедително да се „застреля“ с пистолет на сцената, грабнал един нож и „преповторил“ репликата си. Публиката избухнала в смях, а после целият град го подигравал: „Ей го оня, дето се застреля с ножа!“ Мечтата на баща му е била да го направи лекар. Георги Парцалев е приет медицина… и почти завърша, но всъщност театърът го е „глътнал“ още като студент. Гордият татко обаче доста време бил държан в неведение и даже през ваканциите му е водил познати да ги лекува. Това си е заслужавало да се види… Обожавал е всякакъв вид антики и произведения на изкуството. Жилището му е било препълнено с тях, но е бил по-скоро „спонтанен купувач“, отколкото систематичен колекционер. Любимото му питие е уискито, а любимото заведение – несъществуващият вече „Унгарски ресторант“. Георги Парцалев е от първите постъпили в новосъздадения Сатиричен театър. Ролите, за които е мечтал, но никога не са му се случили са „Дон Кихот“ и „Хамлет“. Дебютът му в киното е в легендарния филм „Любимец 13“ на режисьора Владимир Янчев. Режисьорът Методи Андонов се дразнел на приказките, че Георги Парцалев е смешен, заради говора си и доказал обратното в пиесата „Свинските опашчици“, където Парцалев (и без това) имал само две реплики. Андонов му отнел и тях и го оставил без една думичка в целия спектакъл. Мисля, че резултатът е ясен… На въпроса, кога е разбрал, че хората го обичат, Георги Парцалев разправя историята, как си събличал балтона във фоайето на един театър и неволно ударил с лакът едно детенце и то силно се разплакало. А майка му се навела да го успокоява и рекла: „Мълчи бе, мамо, Георги Парцалев те удари!“. Има слухове, че е починал от СПИН, цироза на черния дроб, дори имаше легенда, че е бит от милицията на протеста пред „Кристал“. Всъщност си отива от рядък вид левкемия, от която е бил болен повече от година. Животът му не е бил лесен, той също. Самотата му била пословична. Дали е била товар или благословия, това само близките му хора могат да кажат. Завършваме с една негова реплика от филма „Роялът“: „Когато станеш на моята възраст, ще се ужасиш от мисълта, че може да живееш вечно“. Прочети цялата публикация



Къде можете да закупите копия на емблематични вещи на Мерлин Монро
100 години от рождението на Мерилин Монро - момичето, което заплени света (ВИДЕО+СНИМКИ)
100 години от рождението на Мерилин Монро: Историята на най-големия секссимвол на ХХ век
26 май 1926 г.: Роден е Майлс Дейвис, наричан „Пикасо на джаза“
Райна Кабаиванска празнува 65 години от дебюта си в зала "България" на 24-май
Повече от 100 деца от Бенковски отправиха послания за безопасност на пътя към своите близки
Емил Дечев: МВР-служители изскачат в архива на Петьо Еврото
Иво Христов: Няма да има 100 дни толеранс, очаквам отпор на всички нива
Как да балансираме бюджета само с 3 реформи
Васил Терзиев: Това лято София ще има още 3 км метро
Годишната изложба на школите към ЦПЛР събра талант, вдъхновение и детско творчество
България след 20 г.: Надеждата е в икономиката, природата и климата, заплахата - в демографията
Катастрофа между два тежкотоварни автомобила край Монтана, има ранен шофьор
"Кой разпореди това безобразие": Опозицията в бюджетната комисия се възмути от идеята за нов дълг
Северна Македония: София е много конкретна в исканията си за национални отстъпки
Любен Дилов-син е починал
Икономисти с коментар за новите финансови мерки на държавата и процедурата по свръхдефицит
"Педиатри няма, няма и да има": Последните лични лекари-педиатри се пенсионират