Димитър Гърдев: Чисто антибългарски процес. Люпчо Георгиевски не е съден за престъпление, а за убежденията си

Това се дължи на управляващите от ВМРО-ДПМНЕ. Не всички в управляващата коалиция подкрепят такова поведение, а съм убеден, че всички хора в Македония желаят бързо членство в Европейския съюз. Това каза в "Лице в лице" по bTV депутатът от "Има такъв народ" и председател на комисията по европейски въпроси и управление на европейските средства в НС Димитър Гърдев за казуса с Люпчо Георгиевски, председател на заличения от властите в Северна Македония български културен клуб "Иван Михайлов". Миналата седмица съдът в Битоля наложи на Георгиевски една година условна присъда с изпитателен срок от две години по обвинение в етническа омраза, защото използвал цитати от Ванче Михайлов,.
Става дума за чисто антибългарски процес. Георгиевски не е съден за престъпление, а за убежденията си, заяви Гърдев, цитиран от novini.bg. Тази политика на управляващите в Македония доведе до един много сериозен проблем – процесът по преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз беше стопиран, докато Албания отвори няколко преговорни глави, добави той.
Във всички разговори, които съм имал, виждам убеждение в македонското общество за ускорено членство в Европейския съюз. Затова виждам, че има огромен разрив между управляващите и македонските граждани. Този процес ще се усилва и нищо чудно да доведе до политическа криза в Северна Македония, посочи депутатът от "Има такъв народ".
Позицията на България за членството на Северна Македония в Европейския съюз е европейската позиция. България има последователна позиция в това отношение и всички политически сили в парламента се обединихме относно ясната позиция на България, че нямаме никакви предварителни условия, освен решението на Европейския съвет. Позицията на ВМРО-ДПМНЕ е нарушение на международното право, подчерта Димитър Гърдев.
Прочети цялата публикация



За премълчаната "Украинска" Руско-турска война и след нея
Лудогорец без друга алтернатива освен трите точки при гостуването на Ботев Пловдив
Явор Чучков: Ефрем Чучков е герой, който не бива да остане забравен
Жерар Депардийо ще бъде съден повторно през ноември
Желязков, Дончев и други бивши министри се връщат в парламента като депутати
Кабинетът „Гюров“ – смел ход, с ясно изразен сблъсък
Димитър Главчев пред ОССЕ: Сметната палата пое нови ключови отговорности след закриването на антикорупционната комисия
Франция поиска екстрадицията на мъжа на русата Златка - Карен
"Това е страшно, защото е печалната истина за България"
Веселин Маринов и Ненчо Илчева са сред номинирани за наградите "Икар" 2026
Пекин готви "решителни удари" срещу тайванските сепаратисти
Пхенян ще строи по два разрушителя годишно и ще продължи да въоръжава флота си с ядрени оръжия
Иран изстреля нов залп от ракети към централен Израел. Трима убити в Бейрут при израелска атака с дрон срещу автомобили
НАТО има готовност за задействане на клаузата си за колективна отбрана срещу Иран. Русия се предложи за посредник
Иран заплаши да удари израелския ядрен реактор в Димона, не планира да преговаря със САЩ
Intel: Huawei може скоро да настигне САЩ при чиповете
Златна резерва удари Юнайтед в самия край