
Над 20 възрастни жители на община Болярово получават медицински и социални грижи по нов проект

Над 20 възрастни жени и мъже в Болярово получават грижа, внимание и човешка топлина по нов проект, реализиран от Общината.
„Стига ми само „Добър ден“ да ми кажат, врата да ми отворят – в тоя самотен живот…“, казва 80-годишната Мария Делчева с усмивка, в която се крият години труд, самота, но и благодарност.
Днес тя вече не е сама. В малката ѝ къща в Болярово редовно влиза медицинско лице, което мери кръвното ѝ, наблюдава захарта, прави превръзки на счупената ѝ ръка.
Понякога, признава Мария, дори съветите топлят повече от лекарствата. „Не ми се налага да ходя при личния лекар. Само рецепта ми трябва. А те идват тук… и ме питат как съм.“
Всеки ден в дома на Мария идва Ташинка – жена от екипа по проекта.
„Пазарува, премита, хлебец ми купува, прането прибира. А веднъж и дървата ми нареди…“, казва баба Мария и се усмихва към помощничката си.
Тази нова топлина, ежедневна грижа и внимание идва по проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Болярово“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021–2027). Неговата цел е да достигне до най-уязвимите – възрастни хора, самотно живеещи, в невъзможност да се обслужват сами, и да им предостави грижи у дома, които обединяват здравна и социална подкрепа.
В другия край на крайграничното градче 78-годишната баба Ивана също чака „гости“. Днес пулсът ѝ не е добре, но медицинската сестра я съветва какво да похапва, за да се стабилизира.
„Забравих как се готви райкен боб… ама Ташинка е тук – тя знае“, казва Ивана с усмивка. Преди години е тичала от градината към работата, не е стояла на едно място. Сега краката не я държат, но душата ѝ се отпуска, когато знае, че утре пак някой ще влезе през отворената врата.
Проектът ще продължи до края на 2026 година и ще обхване над 20 потребители в различни села и населени места от община Болярово. по него те ще получават медицинска грижа на място, социална подкрепа и ежедневна помощ, емоционална свързаност и чувство за принадлежност.
Стойността на проекта възлиза на 210 712,43 лв. Той се финансира по Програма: Развитие на човешките ресурси 2021–2027, Приоритет: Социално включване и равни възможности