Вечният президент? Няма нужда да пипаме конституцията, Реджеп Ердоган има право на още един мандат

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган има право да се кандидатира за нов мандат съгласно сегашната конституция на страната, твърди неговият съветник Мехмет Учум, отхвърляйки спекулациите, че стремежът на управляващите да променят основния закон е породен от желание да се осигури възможност за преизбирането на Ердоган, съобщава БТА.
В пост в социалната мрежа Екс Учум защити необходимостта от приемането на нова конституция и отхвърли като "пълна лъжа" твърдението, че целта е с новия основен закон да се проправи пътят за кандидатура на Ердоган на предстоящите избори.
"Няма нужда от нова конституция или изменение на конституцията, за да може президентът Ердоган отново да се кандидатира. Настоящата конституция вече позволява това", посочи Учум.
Според него такава възможност има, ако с решение на Великото национално събрание на Турция (ВНСТ) бъдат свикани избори определен период от време преди редовния график, който за следващите общи избори предвижда датата 7 май 2028 г.
"Тоест, ако през последното тримесечие на 2027 г. ВНСТ реши с гласовете на поне 360 депутати да поднови изборите и ако президентът Ердоган предпочете, той би могъл да се кандидатира за последен път", обясни съветникът на президента.
По думите на Учум макар Ердоган да казва, че "няма интерес да се кандидатира" отново, страната има нужда от него като президент, "който да служи със своя богат опит и ефективно ръководство на Турция във външните и вътрешните процеси още един мандат".
Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) отдавна критикуват съществуващата конституция главно заради факта, че е съставена след военния преврат през 1980 г.
Пътят към приемането на нова конституция е сложен, тъй като ПСР не разполага с необходимото парламентарно мнозинство, за да прокара предложението. За да се стигне до организиране на референдум по въпроса, е необходима подкрепата на повече от 30 депутати от опозицията.
Прочети цялата публикация




Бенямин Нетаняху: Иран и "Хизбула" са по-слаби от всякога
Путин: Руските войски напредват по цялата фронтова линия, Киев губи по 40 хиляди човека на месец
Не преговаряйте още с руснаците, те уважават само силата! Три стъпки за победа срещу Москва
Сестрата на Ким Чен-ун: Ядреното оръжие е най-мощният аргумент срещу хулиганите, обожаващи силата
Куба може да се окаже по-костелив орех за Доналд Тръмп от Венецуела
Военна компания, управляваща паралелна държава в Куба, е в центъра на преговорите с Тръмп за бъдещето на острова
От първо лице: Чудо, което извисява.... С болка за унизената българска култура
Критичен момент в преговорите с Техеран! Доналд Тръмп свика спешна среща на кабинета си
"Зоната на смъртта" в Украйна: дронове гонят хора като дивеч
Къде и защо има американски войници в Европа
Четири години по-късно: Серина Уилямс се завърна на корта с огромна победа (видео + снимки)
ФИФА и Иран с нови стъпки към безпроблемно участие на световното първенство
Благоевградчанинът Борислав Христов представя България на Международната олимпиада по химия в Узбекистан
Ариана Гранде оглави класацията на „Билборд“ за сингли
Предложиха санданчанина Г. Баханов и за новия състав на ЦИК
УЕФА обяви кога четирите български отбори ще научат съперниците си в Европа
Дензъл Дъмфрис поема към Реал Мадрид: Интер прибира 20 милиона евро
Бежанец от Африка опита да обезглави ирландец в Белфаст, избухнаха безредици (снимки/видео)