Китай заплашва тайвански лидери в чужбина

Китай може да опита да увеличи тормоза над тайвански официални лица по време на техни задгранични визити, предупреждават експерти, след разкрития за заговор от страна на китайски дипломати да блъснат с автомобил вицепрезидентката на Тайван Сяо Би-кхим по време на посещение в Чехия миналата година.
Според източник от Бюрото за национална сигурност, все още не е ясно дали инцидентът е бил част от централно координирана операция на Китайската комунистическа партия (ККП) или е дело на служители от китайското посолство в Прага, действащи на своя глава. Официалният представител подчерта, че подобен транснационален тормоз не е безпрецедентен.
Източникът допълни, че Китай е бил заподозрян и в други подобни действия – например, когато хонконгската певица Денис Хо беше залята с боя по време на визита в Тайван, или при скорошната атака с лютив спрей срещу политическия анализатор Лий Чен-хао. Смята се, че китайските власти наемат местни банди за извършване на подобни действия.
Професор Уанг Жин-шенг от Катедрата по гранична полиция към Централния полицейски университет коментира, че случилото се в Прага е било „стрес тест“. Според него Китай е искал да създаде психологически натиск, като следи отблизо Сяо, с цел да сплаши приемащата страна и да обезкуражи други държави да канят висши тайвански представители.
Уанг заяви още, че китайските разузнавателни служби вероятно проверяват доколко страни домакини, които не са дипломатически съюзници на Китай, биха търпели подобен тормоз. Фактът, че на чешкото правителство му е отнело над година, за да обяви публично случая, показва, че въпросът е изключително деликатен.
Според него инцидентът е бил умишлен и служи като пробна операция. Китай би могъл да приложи същите тактики и в други държави, като потенциални мишени могат да бъдат и бившата президентка Цай Ин-уен, както и други ключови фигури от Тайван.
Уанг приветства силната реакция и осъждане на действията от страна на Чехия и други международни партньори, като подчерта, че без такава позиция, Китайските тайни операции в чужбина могат да се засилят още повече.
Той също така предупреди, че Китай често използва китайските диаспори в чужбина като „пета колона“, за да организира протести и да саботира събития.
Професорът подчерта, че в този случай ККП е използвала държавната власт, за да създаде пряка физическа заплаха за тайвански лидер на територията на трета страна. Това не е просто наблюдение, а умишлено, потенциално смъртоносна маневра.
В заключение Уанг подчерта, че подобни действия са рядкост, но показват нарастващата готовност на Китай да упражнява своята юрисдикция и сила зад граница. Според него Тайван и партньорите му трябва ясно да заявят, че няма да толерират подобно поведение, в противен случай следващите задгранични визити на тайвански лидери биха могли да се изправят пред ескалиращи рискове за безопасността.
Прочети цялата публикация