Премиерът на Словения понесе неочакван удар в парламента, партията му иска референдум за излизане или оставане в НАТО

Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт „Словения таймс“, предаде БТА.
Предложението за референдум беше внесено от партия "Левица", която е част от управлението, но се противопоставя на по-високите разходи за отбрана и е против членството на Словения в НАТО.
В началото на юни парламентът прие декларация, с която се определя, че разходите за отбрана ще се увеличат до 2 процента от БВП тази година и до 3 на сто от БВП до 2030 г.
Въпросът, който ще бъде зададен на избирателите, ще бъде дали те подкрепят предложението Словения да увеличи разходите за отбрана по такъв начин, че да достигнат 3 на сто от БВП годишно до 2030 г., което е приблизително 2,1 милиарда евро.
Управляващата коалиция е подложена на сериозен натиск заради въпроса за разходите за отбрана, тъй като "Левицата" и Социалдемократи, другият по-малък коалиционен партньор, изразиха опасения, че това ще се отрази на социалните разходи.
Напрежението сякаш беше намаляло в началото на миналата седмица, когато трите партии от управляващата коалиция се съгласиха да се придържат към ангажимента от 3 на сто от БВП, като същевременно отложат по-високата цел на НАТО за увеличение на разходи за отбрана до 5 на сто от БВП до 2035 г.
Гласуването на 4 юли обаче отново засили разделението, подпомогнато от дясната Словенска демократическа партия (СДС) и Нова Словения , които не са против по-високите разходи за отбрана, но видяха във вота възможност да подкопаят управляващата коалиция.
Движение "Свобода" на премиера Голоб се опита да се справи със ситуацията, като предложи собствен консултативен референдум за членство на страната в НАТО. Предложението ще бъде внесено официално тази седмица. „Това е истинският въпрос, по който гражданите трябва да се произнесат“, заяви партията.
„Има само два начина: или оставаме в НАТО и плащаме членството си, или напускаме алианса. Всичко останало е популистка измама на гражданите на Словения“, беше цитиран Голоб в официалния профил на правителството в Екс.
Консултативните референдуми не са обвързващи, но имат политическа тежест, а вотът беше представен от опозицията като шанс за провеждане на така необходимия дебат за сигурността, а също така като възможност да се потърси отговорност на правителството.
Лидерът на Словенска демократическа партия Янез Янша призна, че референдумът всъщност не може да бъде спечелен, поради което предложи на избирателите да гласуват с невалидна бюлетина и да добавят думите „долу некомпетентното правителство“ върху бюлетината. Той каза, че ангажиментите, поети в рамките на НАТО, трябва да бъдат спазени.
Прочети цялата публикация