Fakti.bg | 08.07.2025 10:41:42 | 28

БРИКС избегна пряката конфронтация с Доналд Тръмп, а той обяви организацията за заплаха


Организацията на развиващите се страни БРИКС осъди митата и ударите по Иран, но без да назове директно президента на САЩ Доналд Тръмп. В заключителния документ на форума, в който бяха разкритикувани и израелските военни действия в Близкия изток, беше пощадена Русия, която е член на БРИКС, а Украйна бе спомената само веднъж, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Двудневната среща на върха беше белязана от отсъствието на едни от най-влиятелните членове на организацията. Китайският президент Си Цзинпин не дойде за събитието за пръв път, откакто през 2012 г. дойде на власт. Руският му колега Владимир Путин, който се включи по видеоконферентна връзка, като цяло продължава да не пътува в чужбина заради издадената срещу него международна заповед за арест заради инвазията в Украйна.

Индиректно критикувайки САЩ, обединението изрази в декларацията си „сериозно безпокойство“ от увеличаването на митата, което „противоречи на правилата на Световната търговска организация“. БРИКС допълни, че тези ограничения „крият опасност да навредят на глобалната търговия, да нарушат производствените вериги и да внесат несигурност“.

Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва, който беше домакин на срещата, разкритикува решението на страните от НАТО до 2035 г. да увеличат разходите си за отбрана на 5% от брутния вътрешен продукт.

„Винаги е по-лесно да се инвестира във война, отколкото в мир“, каза Лула при откриването на събитието.

ИРАН ПРИСЪСТВАШЕ НА ФОРУМА

Иранският президент Масуд Пезешкиан, който допреди атаките срещу страната му миналия месец, се очакваше да участва присъствено във форума в Рио де Жанейро, в крайна сметка изпрати външния министър Абас Арагчи.

В заключителното комюнике на БРИКС се критикуват военните удари по Ислямската република, но без да се назовават изрично САЩ и Израел, двете страни, които ги нанесоха.

В речта си Арагчи каза пред лидерите, че е настоял всеки член на ООН да осъди най-строго Израел. Той добави, че Израел и САЩ трябва да бъдат подведени под отговорност за нарушаване на човешки права. Иранският външен министър каза, че последиците от войната „няма да се ограничат“ само до една страна.

„Целият регион и не само той ще понесе вреди“, каза Арагчи.

Лидерите от БРИКС изразиха „дълбоко безпокойство“ от хуманитарната обстановка в ивицата Газа, призоваха за освобождаването на всички заложници и връщане на масата на преговорите и потвърдиха ангажимента си към решаването на израелско-палестинския конфликт чрез мирното съвместно съществуване на две държави за двата народа – Израел и Палестина.

По-късно в отделно изказване в чат приложението Телеграм Арагчи написа, че правителството му е изразило резерви относно решението на конфликта с две държави с мотива, че то няма да проработи, „така, както не проработи и досега“.

Също в Телеграм руското Министерство на външните работи помести становище, в което спомена изрично САЩ и Израел и заклейми „непредизвиканите им военни удари“ по Иран.

РУСИЯ БЕШЕ ПОЩАДЕНА

В 31-страничната декларация на обединението Украйна се споменава само веднъж, като същевременно „се осъждат най-решително“ атаките на Киев в последно време срещу Русия.

„Поддържаме нашите становища относно конфликта в Украйна, изразени на съответните форуми, включително в рамките на Съвета за сигурност и Общото събрание на ООН“, посочи организацията.

Жоао Алфредо Ниеграй, преподавател по международен бизнес и геополитика в Папския католически университет в Парана, каза, че срещата на върха е могла да изиграе ролята на алтернатива на нестабилността в света, но не го е направила.

„Оттеглянето на египетския президент Абдел Фатах ас Сиси (от участие) още преди форума и несигурността около равнището, на което ще бъдат представени на срещата Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, само показват, че БРИКС трудно ще се наложи като единен полюс на глобално лидерство“, посочи Ниеграй. „За подобна заявка е нужно високо равнище на артикулация, а вместо това сме свидетели на разпиляване (на посланията).“

ИЗБЯГВАНЕ НА МИТАТА НА ТРЪМП

Макар и Лула да призова за реформиране на доминираните от Запада международни институции, Бразилия се стремеше да избегне превръщането си в мишена на по-високи мита.

С оглед на връщането на Тръмп в Белия дом тя реши да се фокусира на срещата върху по-безопасни въпроси като насърчаването на търговията между членовете на БРИКС и глобалното здравеопазване, каза Ана Гарсия от Федералния аграрен университет в Рио де Жанейро.

„Бразилия иска да мине с възможно най-малки щети и се стреми да не привлича вниманието на правителството на Тръмп, за да си спести рисковете за икономиката си“, посочи Гарсия.

ТРЪМП ЗАПЛАШИ ВСЕКИ, КОЙТО СЕ СБЛИЖИ С БРИКС

В публикация в социалните мрежи, поместена от него само часове след като излезе заключителната декларация на БРИКС, Тръмп отправи остра заплаха срещу всяка страна, която реши да се присъедини към обединението.

„Всяка страна, която се присъедини към антиамериканската политика на БРИКС, ще бъде обложена с 10-процентни допълнителни мита. Всички без изключения. Благодаря за вниманието!“, написа той в Трут Соушъл, цитиран от Франс прес и Ройтерс.

Тръмп не уточни какво има предвид под думите „антиамериканска политика“.

Пекин вчера настоя, че БРИКС не търси конфронтация със САЩ.

„Китай неведнъж е изразявал становището си, че в търговските и митническите войни няма победители“, посочи на редовен брифинг говорителят на Министерството на външните работи в Пекин Мао Нин.

Пекин защити БРИКС „като важна платформа за сътрудничество между нововъзникващите пазари и развиващите се страни“.

„Обединението се обявява за откритост и приобщаване, от които печелят всички“, заяви Мао. „Организацията не участва в междублоково противопоставяне, нито някога (съществуването ѝ) ще бъде насочено срещу която и да е страна.“

Кремъл повтори това послание чрез говорителя си Дмитрий Песков, който каза пред руски медии, че „сътрудничеството в рамките на БРИКС не е и никога няма да бъде насочено срещу трети страни“.

Тръмп не за пръв път отправя заплахи във връзка с БРИКС. Миналата година той предупреди, че ще наложи на организацията мита в размер на 100%, ако членовете ѝ предприемат каквито и да било действия за подкопаване позициите на долара. На миналогодишната среща на върха на БРИКС в Казан, Русия, Кремъл се опита да разработи алтернативи на доминираните от САЩ международни разплащателни системи, което ще позволи на страната да заобикаля американските санкции, наложени след инвазията в Украйна.

„НАЙ-ДОБРАТА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РАЗВИВАЩИТЕ СЕ СТРАНИ“

Обединението БРИКС беше създадено от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, а от миналата година то се разшири с Индонезия, Иран, Египет, Етиопия и ОАЕ.

Освен новите членове организацията има и десет стратегически партньорски страни, понятие, въведено на миналогодишната среща, за да обхване държави като Беларус, Куба и Виетнам.

Стремителното разрастване на обединението накара Бразилия да постави интеграцията и засилването на вътрешното единство на водещо място в програмата на форума, като в официалния дневен ред това бе формулирано като точка „институционално развитие“.

Въпреки големите отсъстващи форумът в Бразилия беше важен за участниците в контекста на нестабилността, предизвикана от митническите войни на Тръмп, каза Брус Шайдъл, който е част от изследователска група, специализирана по въпросите на БРИКС, в Университета на Сао Паоло.

„Срещата на върха представлява най-добрата възможност за развиващите се страни да отговорят, в смисъл да потърсят алтернативи и да разнообразят партньорствата си“, посочи той.

В неделя произраелска неправителствена организация постави десетки знамена в цветовете на дъгата на плажа Ипанема в знак на протест срещу политиката на Иран срещу сексуалните малцинства. Ден по-рано правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ протестираше срещу плановете на Бразилия за нефтени сондажи край устието на река Амазонка.

За Лула срещата беше добре дошла възможност да избяга от вътрешнополитическата сцена, на която той има проблеми като спадаща популярност и конфликт с Конгреса.

Срещата беше възможност и за постигане на напредък в преговорите за климата и ангажиментите за опазването на околната среда преди международната климатична конференция КОП 30 през ноември в амазонския град Белем, отбелязва АП.

Прочети цялата публикация