Fakti.bg | 08.07.2025 11:51:45 | 28

Сталин, Путин, Ленин: най-важните личности според руснаците


За руснаците днес Йосиф Сталин отново е най-значимата историческа личност. Сякаш Големият терор, репресиите, арести и преследванията са напълно забравени.

Няма съмнение коя е най-изявената личност на всички времена според руснаците. Поне това сочи последното допитване на независимия руски център "Левада". На първо място е Йосиф Сталин с 42%, следван от Владимир Путин (31%) и Владимир Илич Ленин (28%).

Всеки един от запитаните трябва да посочи своя топ 10 на най-значимите личности. Алберт Айнщайн (8%) и Исак Нютон (5%) са единствените, попаднали в топ 20, които не са родени в Русия.

Очевидно оценките за историческата значимост на Сталин са нараснали значително през последните 35 години - едва 12% са го посочили в същото допитване през 1989 година. След началото на войната в Украйна оценките за Владимир Путин също се покачват - той е бил сред най-значимите личности за 15% от населението през 2021 година, а ръстът през 2025-а е с цели 16 на сто, сочат още данните на "Левада".

"Ред", "дисциплина" и победа във войната

Но откъде идва този ентусиазъм за Сталин? Под негово ръководство Русия постига победа във Великата отечествена война, както руснаците наричат Втората световна война, аргументира се една случайна минувачка в центъра на Москва. А друга припомня известния девиз от миналото: "Умирахме за родината и за Сталин". Пред АРД тя казва още, че тогава е имало ред и дисциплина и хората са стояли зад Сталин. Очевидно съветският диктатор пряко се асоциира с победата над нацистка Германия, коментира изданието. Затова и неговият наследник днес Владимир Путин в края на април издаде указ за преименуване на летището във Волгоград обратно на Сталинград.

Това потвърждава и Георгий Филимонов - губернаторът на Вологодска област, разположена североизточно от Москва. Филимонов се гордее с многото нови паметници на Сталин. Той казва, че победата във Втората световна война носи неговото име. "Интелектът и лидерският гений на върховния главнокомандващ са били решаващи. Ето защо трябва да почитаме паметта му", цитира АРД думите му.

Терорът при Сталин изглежда е забравен

Ролята на Сталин като брутален диктатор и архитект на Големия терор след 1936 г. явно е забравена. Забравени са масовите арести, чистките в партията и армията, убийствата на стотици хиляди "врагове на народа". Сталин е отговорен за масовите депортации, принудителния труд и катастрофалния глад след насилствената колективизация на селското стопанство.

Организациите, които искаха да бъде прочетена тази страница от съветската история, като например "Мемориал", бяха забранени в Русия. "В момента тече процес на ресталинизация. Защо се разрушават или оскверняват паметници на жертви на политически репресии, а се издигат паметници и бюстове на Сталин?", пита Борис Вишневски, политик от опозиционната партия "Яблоко" в Санкт Петербург.

Преклонение пред Сталин за укрепване властта на Путин?

Вишневски сам отговаря на въпроса си в канала Живой гвоздь в Ютюб:

"Може би тези, които днес в тази страна биват осъждани на 6, 7 или 8 години затвор за думите си, са също толкова невинни, колкото и тези, които са били осъдени по времето на Сталин? За да не правят хората подобни аналогии, споменът за сталинските репресии трябва да бъде заличен, а организаторите на тези репресии и палачите - възхвалявани."

По времето на Сталин държавата е извършвала престъпления - невинни хора са били изселвани, осъждани и изплащани в затвори или лагери, много от тях са били разстрелвани, припомня още опозиционният политик.

Критика към завръщането на култа не се допуска

На площад "Таганка" в Москва тази седмица трябваше да се проведе малка протестна акция по искане на опозиционната партия "Яблоко" на Вишневски. Поводът - откриването на възстановения паметник на Сталин в близката станция на метрото. Градската управа в Москва обаче не допусна протеста, като се оправда с правила от времето на Ковид пандемията.

Въпреки забраната "Яблоко" започна събирането на подписи за демонтирането на паметника на Сталин - начинание, които обаче няма големи изгледи за успех. Все пак дотук са събрани около 5 000 подписа, се посочва още в публикацията на АРД.

Прочети цялата публикация