Защо Украйна не иска тези американски щурмови самолети

Съединените американски щати планират да пенсионират по-рано от предвиденото своите щурмови самолети A-10 Thunderbolt II (известни и като Warthog). Един от вариантите бе те да бъдат дадени на Украйна, но Киев по обясними причини не ги иска, пише Focus.de.
Според FlightGlobal.com Военновъздушните сили на САЩ се надяват драстично да ускорят пенсионирането на своите изтребители A-10, като се предвижда целият флот да бъде постепенно изваден от експлоатация до 2027 г.
ВВС на САЩ се стремят да пенсионират щурмовите самолети от времето на Студената война, защото са уязвими за съвременните системи за противовъздушна отбрана.
Администрацията на Тръмп предприе агресивни действия за елиминиране на военни платформи, които смята за остарели или неподходящи за визията си за съвременен бой.
Твърди се, че американците имат 162 такива самолета. Един от вариантите би бил да бъдат доставени на Украйна. Но украинците не са заинтересовани, защото щурмовите самолети A-10 са много стари, на около 45 години. Резервните части са трудни за намиране, и в Киев са загрижени за оцеляването на самолета.
Всяка държава, която ги поеме и се опита да ги поддържа, би имала големи затруднения. Да погледнем обаче основния недостатък на A-10 в днешни условия на водене на война.
От въвеждането си в експлоатация през 70-те години на миналия век, A-10 заема уникално място в арсенала на ВВС на САЩ. Това е щурмови самолет, предназначен за атаки на наземни цели на малка височина. В разгара на Студената война американците са създали този самолет с идеята да атакува танкови формирования и конвои от ниска височина и да ги прави неспособни да маневрират. Според FutureZone това е имало за цел да се предотврати Съветският съюз да завладее Европа с танкове.
Войната в Украйна обаче се води по различен начин. Кремъл все повече разчита на дронове и съвременни ракети, срещу които самите A-10 биха били силно уязвими. Военните дронове, които не са съществували през Студената война, сега масово се използват на фронта в Украйна и от двете страни и тотално промениха начина на водене на война.
Максималната им скорост е по-малка от 700 км/ч, по-бърза от хеликоптерите, но по-бавна и по-малко маневрена от съвременните изтребители. Следователно те биха били по-слаби и във въздушен бой срещу руски самолети като МиГ-29. Следователно може да се предположи, че А-10 ще продължи да бъде неосъществима опция за Украйна.
Прочети цялата публикация