Fakti.bg | 09.07.2025 06:19:07 | 24

ЕС обвързва помощта за Африка с ограничаване на миграцията


Африканските държави ще трябва да ограничат мигрантския поток към Европа, ако искат да продължат да получават помощ за развитие от Европейския съюз. Това предвижда проект на Европейската комисия, част от подготвяния седемгодишен бюджетен план, който ще бъде представен следващата седмица, съобщава Politico, предава News.bg.

Проектодокументът, прегледан от изданието, предвижда обвързване на помощта от ЕС за по-бедните страни с конкретни резултати в намаляването на миграцията. Това отразява затягането на миграционната политика на Брюксел, особено след силното представяне на десни партии на европейските избори миналата година.

Новият подход ще доближи политиката на ЕС до тази на САЩ и Великобритания, които от години използват външната помощ като инструмент за постигане на вътрешнополитически приоритети.

„Планът ще комбинира всички подходящи инструменти и ще използва стимулиращ подход, включително, когато е уместно, възможни корекции в разпределението на финансирането, свързани с миграцията“, се посочва в документа.

Инициативата се разглежда като реакция на натиска от Европейската народна партия (ЕНП) и страни членки като Италия и Дания, които настояват за по-строг контрол върху миграцията. Планът предвижда разширяване на модела, използван в спорното споразумение с Тунис от 2023 г., като се сключат подобни договорености с други африкански държави.

„Необходима е по-голяма съгласуваност между миграционната, убежищната и външната политика на Съюза, така че външната помощ да подпомага по-ефективното управление на миграционните потоци“, се казва още в документа.

Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен ще трябва да спечели подкрепата на левите и зелените в Европейския парламент, за да бъде приет планът, тъй като той предвижда сериозен завой спрямо сегашната политика, която предоставя помощта безусловно.

Новият бюджетен план включва обединяване на съществуващите програми за помощ в единен фонд „Глобална Европа“, който ще бъде разделен на шест географски зони:

Европа

Близкия изток, Северна Африка и Персийския залив

Субсахарска Африка

Азия и Тихоокеанския регион

Северна и Южна Америка и Карибите

Глобални инициативи

Конкретните бюджетни разпределения между тези региони не са посочени в проекта, като се очаква да бъдат обявени вътрешно в деня на представянето му следващата сряда.

Прочети цялата публикация