Препратките към език и идентичност в доклада за Северна Македония бяха заличени

Препратките към език и идентичност в годишния доклад на ЕП за Северна Македония бяха заличени, предаде БТА.
Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург. Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.
Едно от измененията, внесени от тях - изменение 21, което беше гласувано първо по ред, беше прието с 458 гласа "за", 109 "против" и 118 въздържали се. Съгласно него в параграф 3 се заличава частта "при пълно зачитане на македонския език и идентичност".
Това е първият доклад за напредъка на Република Северна Македония по европейския ѝ път за последните три години.
Проектодокладът за напредъка на страната по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличната в него формулировка "македонски език и идентичност". Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се.
Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен".
Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди гласуването на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено. Република Северна Македония подаде молба за членство през март 2004 г. и получи статут на страна членка през декември 2005 г.
Прочети цялата публикация



Двадесет представители на български организации от Македония пристигат в България, ще обсъждат политическата обстановка
Скорост от 231 км/ч са засекли камерите на околовръстния път в Скопие
Костадин Филипов: Рискът да бъдеш българин край Вардар
Гражданска война в Европа? Какъв е рискът?
Звезден пратеник: За Николай Кънчев, за Марин Георгиев и истината...
Скопие: ЕС да притисне София! Не приемаме промени в конституцията под български диктат
Костадин Филипов: Обществото в РСМ е токсично на тема България
Путин подписа указ: до 2036 г. 95% от населението в окупираните земи трябва да се самоопределя като руско
Путин с указ за засилване на руската идентичност в анексираните територии в Украйна
Мицкоски: Македонците в България не могат да говорят свободно за своята идентичност
Netflix намери оправдание в YouTube за поглъщането на Warner Bros, но регулаторите едва ли ще го приемат
Актрисата Ейми Шумър се раздели със съпруга си след 7 години брак (СНИМКА)
5 сутрешни навика, които нарушават съня ви през нощта
Близо 30-километрова опашка от тирове на Капитан Андреево
Зеленски едновременно отстъпва и настъпва по мазола руския цар
Григор Димитров изрази възхищението си от Линдзи Вон
Украйна може да се откаже от НАТО, но не отстъпва територии, заяви Зеленски
Доналд Тръмп намекна: Не изключвам загуба на републиканците на междинните избори
Израел: Иран е основният заподозрян за смъртоносното нападение на плажа в Сидни
Около 27 км е опашката от товарни автомобили на излизане от страната при „Капитан Андреево“