Fakti.bg | 10.07.2025 07:02:01 | 35

Европейският съюз ще бъде изправен пред съдбоносен избор


Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита върху вноса от Бразилия от 50% заради отношението на страната към бившия президент Жаир Болсонаро. Тръмп отбеляза в писмо до властите на Бразилия, че свързва митата си с процеса срещу Болсонаро, който е обвинен в опит да преразгледа загубата си на изборите през 2022 г., пише БТА в прегледа на печата.

По въпроса британският вестник "Гардиън" коментира, че след новината стойността на бразилския реал е паднала с повече от 2% спрямо долара. Според изданието решенията на американския президент са засилили опасенията, че "хаотичната му търговска стратегия рискува да изостри инфлацията в САЩ, въпреки че по време на предизборната кампания Тръмп многократно е обещавал бързо да понижи цените."

"Гардиън" цитира анализ на консултанстката компания "Оксфорд икономикс" (Oxford Economics), който сочи, че ефективната митническа ставка на САЩ върху вноса от чужбина ще нарасне до около 20% след последните писма на Тръмп, в които обявява митата.

"Нашето предположение е, че повечето държави ще постигнат споразумение или удължаване на срока, за да избегнат увеличение на митата", казва пред вестника Майкъл Пиърс, който отговаря за въпросите, свързани със САЩ, в компанията.

Американският вестник "Уолстрийт джърнъл" коментира, че отношенията между САЩ и Бразилия са изпаднали в криза, след като Тръмп се е опитал да спре наказателното производство срещу десния си съюзник в страната, бившия лидер Жаир Болсонаро, като наложи високи мита на най-голямата латиноамериканска държава. Мнението за отношенията между двете страни споделя и вестник "Вашингтон пост", който пише, че с решението си Тръмп рязко е изострил дипломатическата вражда между САЩ и Бразилия.

Според изданието митата, които влизат в сила на 1 август, "откриват нов театър в продължаващата търговска война на Тръмп, вкарвайки в битката най-голямата икономика в Латинска Америка, която досега оставаше до голяма степен незасегната от търговските мерки". "Вашингтон пост" смята, че ако бъдат приложени, митата ще засегнат сериозно бразилската икономика, чийто втори по големина търговски партньор са САЩ (след Китай).

Близки до настоящия бразилски президент Луиз Инасио Лула да Силва заявяват пред вестника, че бразилското правителство е очаквало налагането на мита, но не и на 50-процентни такива.

"Те имат икономическа полза от нас, Бразилия не е проблем за САЩ", казва един от помощниците на Лула.

Изданието добавя, че въпросът, който изглежда е предизвикал реакцията на Тръмп, е предстоящият процес срещу Болсонаро – твърдолинеен консерватор, който използваше Тръмп като политически модел и години наред работеше за подобряване на отношенията си с него.

"От политическа гледна точка това е подарък за бразилското правителство", казва един от служителите на Лула във външното министерство. "Това може да бъде ключов момент, обрат в кампанията (за президентските избори) догодина", добави той.

Съюзниците на Болсонаро обаче имат различно тълкуване, изтъква "Вашингтон пост". Те казват, че Лула и Върховният съд на Бразилия са виновни за митата на Тръмп.

Сиро Ногейра, бившият началник на канцеларията на Болсонаро, обвини Лула в изявление за "Вашингтон пост", че е разделил както Бразилия, така и "американския континент", а сега "бразилският народ ще понесе последствията от това безразсъдство".

Вестник "Ню Йорк таймс" отбелязва, че опитът на Тръмп да използва митата, за да се намеси в наказателен процес в чужда държава, е изключителен пример за това как той използва митническите ставки като оръжие – и как те могат да доведат до икономическа разруха. Тръмп също така неправилно заяви, че САЩ имат търговски дефицит с Бразилия, при положение че от години САЩ обикновено поддържат търговски излишък с Бразилия, обръща внимание изданието.

Също така според вестника изглежда малко вероятно САЩ да могат да премахнат тези търговски дефицити, като насърчават чуждите държави да купуват американски продукти. Макар че такива продажби биха могли да помогнат за частично балансиране на търговията и да облагодетелстват американските износители, има малко основания да се смята, че другите държави ще купуват същото количество продукти, което Съединените щати, обикновено по-богатата страна, купуват от останалия свят, коментира "Ню Йорк таймс".

Европейското издание на сп. "Политико" пише, че търговското предложение на САЩ, което скоро може да попадне в пощенската кутия на Европейския съюз, ще изправи блока пред съдбоносен избор: да приеме далеч не най-доброто предложение сега или да рискува, за да си осигури отстъпки в последния момент за ключови индустрии.

И все пак, документът, който е на бюрото на Тръмп, трудно може да бъде наречен "сделка" – вместо това той ще представлява едностранно решение за определяне на митнически ставки от 1 август, добавя изданието.

Освен катастрофалното въздействие, което подобни високи мита биха имали върху европейските износители, председателката на Европейската комисия Фон дер Лайен е наясно, че сигурността на блока в момент на руска агресия също е застрашена, пише "Политико". Досегашният курс на Комисията в преговорите до голяма степен повтаря призивите на някои от водещите страни членки на ЕС, като Германия или Италия, за бързо сключване на сделка със САЩ – дори с цената на потенциално болезнени отстъпки.

"Въпросът е: Дали любезността води до нещо полезно?", пита списанието.

Прочети цялата публикация