Fakti.bg | 15.07.2025 06:13:05 | 23

Защо Виетнам ограничава употребата на алкохол?


Парламентът на Виетнам одобри планирано увеличение на акцизите върху алкохола от 65% на 90% до 2031 година. Според управляващата Комунистическа партия Виетнам има проблем с прекомерната консумация на алкохол. Припомняме, че от 2019 година в страната важи и правилото за нулева толерантност към шофирането след употреба на алкохол.

Индустрията не приема добре новите планове на правителството. Въпреки че Виетнам е вторият по големина пазар за бира в югоизточна Азия, през последните години подажбите намаляват.

Проблем с общественото здраве

Според първоначалните планове акцизите трябваше да достигнат 80% през 2026 и да се увеличат до 100% през 2030. Смята се обаче, че властите са намалили размера след лобиране от страна на алкохолната индустрия. Законодателите одобриха и нов данък от 8% върху напитките с над 5 гр съдържание на захар на 100 мл течност, който ще влезе в сила през 2027 и ще нарасне до 10% през 2028 година.

Миналата година представители на алкохолната индустрия предупредиха, че постепенното повишаване на данъчните ставки може да доведе до повишаване на цените на дребно с поне 10% годишно.

Вицепремиерът Ле Тан Лонг, който прокара този закон, заяви, че по-високите акцизи са необходими за решаване на проблемите с общественото здраве. Според миналогодишен доклад на Департамента по превантивна медицина към Министерството на здравеопазването в страната консумацията на алкохол непрекъснато се увеличава - от 2,9 литра на човек през 2005 година до 7,9 литра през 2019 година.

Установено е също, че алкохолът е втората по значимост причина за смъртни случаи във Виетнам. Анджела Прат, представител на Световната здравна организация (СЗО) в страната, заяви, че СЗО е "много доволна" от решението на виетнамските законодатели, от което всъщност печелят всички. Защото намаляването на консумацията на тютюн, алкохол и подсладени напитки ще доведе до намаляване на разходите за здравеопазване за десетилетия напред, но същевременно покрай акцизите ще се генерират допълнителни приходи за ключови приоритети на правителството.

"Намаляването на консумацията на тези нездравословни продукти ще подобри здравето на населението, а с това и участието на работната сила и производителността", каза още Прат.

Необходими средства за държавата

Миналия месец ръководителят на Комунистическата партия То Лам, обяви, че правителството напредва с политиката си за осигуряване на безплатно болнично лечение за всеки гражданин. Целта е до 2030 година безплатното лечение да обхване 90% от населението. В момента пациентите са длъжни да покриват сами около 45 на сто от здравните разходи. Поради това много семейства изпадат в дългове.

Амбициите на Комунистическата партия обаче ще излязат скъпо, особено като се имат предвид сериозните демографски промени, които се очакват във Виетнам през следващите десетилетия. Населението застарява бързо и държавата се опасява, че трудоспособната част от него ще намалее, което ще доведе до безпрецедентно натоварване на държавната хазна.

Виетнамците и нелегалният алкохол

По данни на Виетнамската асоциация на производителите на бира и алкохолни напитки продажбите на годишна база са намалели с 23% през 2023 година. През 2022 година пък са намалели със 7%. Това е и една от причините през юни 2024 "Хайнекен" да прекрати дейността на пивоварната си в Куанг Нам - една от шестте нейни в страната.

Тим Уолуърк, председател на Международния алианс за спиртни напитки и вина в Азиатско-тихоокеанския регион, заяви пред ДВ, че около 70% от консумацията на алкохол във Виетнам не се регистрира, като повечето хора все още пият нелицензиран и потенциално смъртоносен алкохол.

Миналата година нерегулираният алкохолен сектор в Югоизточна Азия попадна в заглавията на международните медии, след като шестима туристи починаха след консумацията на шотове с метанол в Лаос. "По-нататъшното увеличаване на акцизите рискува да тласне потребителите към тези нерегулирани и потенциално вредни продукти, което ще подкопае усилията в областта на общественото здраве и правоприлагането", смята Уолуърк. Правителството обаче явно е решило, че в дългосрочен план прилагането на превантивни мерки ще излезе по-евтино.

Автор: Давид Хът

Прочети цялата публикация