
Бизнесът настоява за реформи в горските и ловни стопанства

Фирмите, занимаващи се с дървесина са против обявените от земеделския министър вчера промени. Те бяха оповестени след протест на работещите в горските предприятия с искания за по-високи заплати и облекло.
Днес обаче бизнесът обяви, че тези промени са нож с две остриета и със сигурност ще има фирми, които ще фалират тъй като ще засегнат дървопреработвателите.
Тодор Топалов, председател на браншова организация от Хасковско и член на Управителния съвет на националната браншова организация „Горско стопанство“ обясни, че очакват покана за разговор от земеделския министър и имат конкретни предложения за реформи в сектора.
„Както и министърът вчера отбеляза държавните горски предприятие са на самоиздръжка, т.е. колкото си изкарат толкова и ще харчат. Затова и едно от исканията им е отварянето на закона. Увеличението на заплатите на служителите просто на парче, означава, че трябва да се случи за сметка на цената на дървесината и тя да се повиши.“, обяснява Топалов. По думите му и в момента дървесината у на с е най-скъпа в Европа.
„В момента широколистна дървесина се продава на 95 лв. на плътен куб. метър, без ДДС. Това е от горски склад, ще рече, че тя е в гората и трябва да бъде извозена за преработка.“, дава пример бизнесменът.
По думите му ако цената на дървесината се вдигне още те ще фалират. Ситуацията в страната е усложнена допълнително и след затварянето на завода в Стамболийско. Вече са провеждани срещи със заместник министър от земеделското министерство, но нищо не е постигнато.
Според Топалов е нужна реформа и намаляване на администрацията в държавните горски и ловни стопанства. И дава пример, че в момента само на територията на Югоизточно държавно предприятие има около 30 държавни горски и ловни стопанства, всяко има по един директор и няколко заместника.
„Да не говорим, че някои от тях са навършили пенсионна възраст и продължават да ги държат. Изключително раздута администрация - шофьори, секретарки, деловодителки, парнаджии. Само заплатите на директорите и заместниците са от порядъка на 4,5 млн. лв., само за едното държавно предприятие.“, коментира Топалов.
Той обяви, че браншовата организация подкрепя исканията на горските служители за увеличаване на възнагражденията.
„Те го заслужават, но това трябва да се случи през структурни промени. От един директор на държавно горско стопанство нищо не зависи, той е един мениджър на екип, т.е. разпределя служителите къде ще се сече днес и заплатата му от порядъка на 5-6 хил. лв.“, казва Топалов.
Прочети цялата публикация