Смъртоносно богатство

62-годишният вицепрезидент на компанията "Транснефт" Андрей Бадалов е смятан за един от най-добрите специалисти по цифрови технологии в държавния сектор на горивно-енергийния комплекс. На 4 юли той пада от балкона на многоетажна сграда на Рубльовско шосе и умира, пише изаднието versia.ru.
Съобщава се, че по тялото на мениджъра е намерен холтер (бел. ред. медицинско устройство за наблюдение на сърдечната дейност). Но топ мениджърът на "Транснефт" не е страдал от сериозни здравословни проблеми - това се потвърждава от дъщерята на починалия Марина Дробачевская. Според нея Бадалов напоследък е бил в състояние на морално изтощение и депресия, но не е изразявал никакви оплаквания за здравето си, камо ли планове за самоубийство. В същото време Дробачевская отбелязва, че смъртта на баща ѝ може да е била причинена от „инцидент“. Покойният не е оставил предсмъртно писмо.
Цялата биография на Бадалов е многозначителна. Завършва Московското експериментално училище № 710 към Академията на науките на СССР, след това МИФИ и работи в отбранителни предприятия. След като завършва курсове за повишаване на квалификацията в Академията на Генералния щаб, ръководи Научноизследователския институт „Восход“ (разработчик на държавни автоматизирани системи като ГАЗ „Выбори“ и „Правосудие“). А през 2019 г. се премества в "Транснефт", където отговаря за информационната сигурност и дигиталната трансформация.
И така, самоубийство ли е било? Възможно е, макар че не изглежда много вероятно: няма ясен мотив. Или предпочитат да го обявяват гласно. Или може би на мениджъра е било „помогнато“ да вземе трудно решение или дори е могло да му бъде „помогнато“ с действие... Разследването ще покаже.
Публицистът Георгий Бовт нарече смъртта на топ мениджъра на Транснефт подозрителна. „Още един руски петролен работник падна от прозорец“, сухо отговори на новината телевизионният водещ Сергей Мардан. „Опасно е да работиш като топ мениджър, разбира се.“ Наистина е опасно!
В края на януари 2022 г. в елитното село Ленинское в Ленинградска област цялото в кръв тяло на 60-годишния Леонид Шулман, който ръководеше транспортната служба на „Газпром Инвест“, беше намерено в банята на триетажна къща. Ден преди това той си счупи крака и беше в болничен. Съобщаваше се, че Шулман може да се е самоубил поради силна болка, но, както пееше Висоцки, „не е мъка, ако те боли кракът“. Шулман беше опитен мениджър, „бит“, както се казва за такива хора, и е малко вероятно физическото страдание, свързано със счупен крак, да послужи като убедителна причина за самоубийство. Но проверка на работата на транспортното звено от службата за сигурност на „Газпром Инвест“ би могла. Особено след като одитът разкри факта на завишаване на разходите за ремонт на автомобилния парк.
Шулман не можеше да не знае кой е получавал подкупи от държавни договори, например при закупуване на части, когато покупната цена е била многократно по-висока от средната им пазарна стойност.
Месец по-късно 61-годишният Александър Тюляков, ръководител на Единния разчетен център на „Газпром“, е намерен обесен в гаража на собствения си дом. Смъртта му също е свързана с проверките. И Тюляков, подобно на Шулман, е оставил доста странно предсмъртно писмо.
Минава още месец и половина и тялото на 51-годишния вицепрезидент на „Газпромбанк“ Владислав Аваев е намерено в московски апартамент. Според разследващите, Аваев първо е застрелял 37-годишната си съпруга с награден ТТ, а след това и 13-годишната си дъщеря. След което самият той се самоубива. Ревност може да е била мотивът (носеше се слух, че съпругата на Аваев е забременяла от шофьора му). Убиецът е пуснал 14 куршума в жена си (капацитетът на пълнителя е бил точно 16 патрона), а по един е изстрелял в дъщеря си и в себе си. И всичко щеше да е наред, ако не беше бягството на същия този шофьор до Молдова. И следите от мъчения по телата на съпрузите и дъщеря им с увреждания.
Минават още три дни - и нова трагедия. Във вила в Льорет де Мар, на час път с кола от Барселона, са открити телата на 55-годишния топ мениджър на "Новатек", доларовият мултимилионер Сергей Протосеня, 53-годишната му съпруга и 18-годишната им дъщеря. Съпругата и дъщерята са намушкани до смърт в леглата си, очевидно спящи, а самият Протосеня е удушен с примка. Сюжетът е почти копие на предишния. С тридневна разлика. Ревност, убийство на близки и самоубийство? Но в този сюжет нямаше нито бременност от шофьора, нито лична враждебност - семейството беше сплотено и съпрузите, които цял живот живееха в брак, са успели да запазят топлите чувства. На всички снимки те винаги са заедно, почти винаги - прегърнати.
Наталия Протосеня не беше типичната съпруга от Рубльовка - обличаше се семпло и изглеждаше обикновено. Накратко, беше странна. Имаше и голям син, но той не ходеше на почивка с родителите и сестра си. В социалните мрежи се разиграваха интриги - пише, че е странно, че част от активите на Протосеня са регистрирани на кипърската компания Viladex Finance Limited, но не беше минала и седмица от трагедията, а някой подава иск до Кипърската регистрационна камара.
„Те умираха често“, но „никой не доказа нищо“Подизпълнителят на „Газпром“ в Африка Юрий Воронов е намерен в басейна на имение в елитното село Морские тераси във Виборгска област с куршум в главата през юли 2022 г. В басейна не е имало вода, но в близост до него е намерен систолет. Нещо любопитно: според AiF „на дъното са открити няколко употребени гилзи“, а след това - „според предварителни криминалистични данни изстрелът е произведен от упор“. Тоест, лежейки в празен басейн, висшият ръководител на „Газпром“ е стрелял на случаен принцип с пистолет, а след като се е наиграл достатъчно, се е застрелял? „След преглед на записите от видеонаблюдението полицията установи, че никой не е влизал или излизал от къщата от 1 юли“. Разбира се, такива неща могат да се случат.
Например, председателят на съвета на директорите, вицепрезидент на "Лукойл", 67-годишният Равил Маганов, падна от прозорец на шестия етаж на Централната клинична болница (ЦКБ) през септември 2022 г. Той беше лекуван там от сърдечни проблеми, но почина, както съобщи пресата, от „депресия, съчетана със сърдечни проблеми“.
Близо година по-късно - през октомври 2023 г., 66-годишният Владимир Некрасов, който замени Маганов като председател на съвета на директорите на "Лукойл", умира - представете си, от сърдечна недостатъчност. Предупредиха ни: какви неочаквани съвпадения не се случват в живота!
„Компанията е частна, апетитна хапка и, разбира се, конспираторите ще кажат, че това не е случайно и че някой се опитва да се докопа до нея“, пише изданието „Бизнес онлайн“ за смъртта на Некрасов. „Въпреки това не всички вярват на официалната версия: това е вече третата смърт на ръководителя на съвета на директорите за 3 години.“ „Третата смърт за 3 години – просто трагично съвпадение ли е или не?“, пита риторично политическият стратег Виктор Минин.
„Не вярвам в такива съвпадения.“ „Просто не мога да преценя дали това е трагично съвпадение или не, без да знам фактите“, убедително аргументира политологът Константин Калачев. – В самото начало на създаването на компанията "Лукойл" също много често са умирали хора, но, както знаете, никой не е доказал нищо.“
През юни 2023 г. на булевард „Ходинка“ Кристина Байкова, вицепрезидент на „Локо-Банк“, пада от прозореца на елитен апартамент на 11-ия етаж. Тя беше на 28 години. В стаята имаше двама души – тя и приятелят ѝ на име Андрей. Караха се, Андрей снимаше Байкова с камера на мобилен телефон. Изведнъж камерата се разтресе и Кристина „изпадна от кадър“. Какво се случи след това – кой знае.
Според брата на момичето починалата не е имала суицидни наклонности, а психиката ѝ е била доста стабилна. Нека цитираме публикацията на „МК“: „Съкрушените от мъка роднини на починалата останаха с много въпроси. Един от тях е защо прозорецът до балкона, който се отваря почти до пода (най-вероятно Кристина е излязла на перваза през него), е бил затворен. В крайна сметка, ако беше отворен, би било лесно да се стигне до жената и да се завлече в апартамента.“ „Междувременно Андрей ѝ протягаше ръка от балкона.“ Семейството на починалия написа жалба до Следствения комитет с молба да се проучи ходът на разследването, което според тях не дава отговори на въпроса защо се е случила трагедията.
Нека изброим други подобни инциденти наум. През февруари 2023 г. Вячеслав Ровнейко, бизнес партньор на Леонид Дяченко, зет на Борис Елцин, е намерен мъртъв в имението си в Одинцово, близо до Москва. За смъртта му буквално казаха: паднал от стол и починал. Ровнейко е работил като топ мениджър в няколко петролни компании, бил е първи вицепрезидент на Коми петролна компания - Урал, а след това, заедно с Дяченко, основава компанията Urals Energy N.V. Освен това е бил съсобственик на белгийската компания Nafta (B) N.V. и изпълнителен директор на Междурегионалния горивен съюз.
53-годишният вицепрезидент на "Лукойл" Виталий Робертус е намерен мъртъв в кабинета си. Съобщава се, че се е самоубил по неизвестни причини. Малко преди смъртта си той се оплакал от главоболие, поискал хапче, затворил вратата след себе си - и никога повече не е бил видян жив. Робертус е замесен в наказателно дело за подкуп на служители на Централната енергийна митница, които в замяна е трябвало да предоставят данни за експортната дейност на петролните компании. Както обаче отбелязва „Наша версия“, „внезапната смърт на Робертус едва ли ще изясни дали самият той е организирал подкупа или е изпълнявал чужди инструкции“.
При желание биха могли да се споменат и други имена на топ мениджъри - наум - Иван Печорин, Михаил Рогачев, Игор Шкурко. Разбира се, такава очевидна масова смърт на богати и влиятелни бизнесмени...
Промените не могат да не повдигат въпроси. И ние, руското общество, все още не сме чули ясни отговори на тях.
Прочети цялата публикация