Foreign Policy: Тръмп обещава на Украйна, но политиката му остава неясна и хаотична

Гръмките изявления на американския президент Доналд Тръмп за Украйна засега изглеждат повече като реторика, отколкото като реална промяна в политиката: липсва яснота относно обема и сроковете на оръжейните доставки, санкциите срещу Русия се отлагат, а така нареченият „ултиматум“ към Владимир Путин напомня повече за личен подход, отколкото за стратегическо действие.
Това отбелязва журналистът Кристиан Карил в коментар за Foreign Policy, цитиран от Фокус.
„В промяната на Тръмп спрямо Украйна има по-малко, отколкото изглежда на пръв поглед“, пише Карил.
Ден преди дългоочакваното изявление на Тръмп за промяна в политиката спрямо Киев, той направи показателен коментар пред репортери във военновъздушната база „Андрюс“. Тогава заяви, че САЩ ще изпратят оръжия на Украйна, за които ще платят европейски държави:
„Това ще бъде бизнес за нас и ще им изпратим „Пейтриът“-и, от които те отчаяно се нуждаят, защото Путин наистина изненада много хора“.
Карил поставя под съмнение твърдението, че Путин е „изненадал“ някого:
„Кои са тези хора? Със сигурност не са експерти по сигурност или наблюдатели на Русия. Малко са и украинците, или европейците, които са били изненадани от отказа на Путин от дипломатически ангажименти.“
На 14 юли, по време на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Овалния кабинет, Тръмп представи новата си политика повече като сделка, отколкото като стратегия.
„На президента на САЩ видимо му липсва стратегическа дълбочина относно причините за войната, нейната продължителност и възможния ѝ край“, посочва Карил. Вместо това, Тръмп подхожда персонално, разочарован от „предателството“ на някогашния си симпатизант Путин.
Бившият командир на американската армия в Европа, Бен Ходжис, също е критичен:
„Тръмп няма стратегическа визия за изход от конфликта. Защо не заяви ясно: ‘Целта е Русия да остане в границите си и да спре агресията?’“ Вместо това, добавя той, изявленията му са „колекция от половинчати твърдения“.
Карил подчертава, че новата оръжейна политика е по-скоро икономическа схема, при която САЩ продават оръжие на Европа, а тя го предава на Украйна далеч от директната подкрепа, предвиждана от администрацията на Байдън.
Остава неясно колко ракети „Пейтриът“ ще стигнат до Киев, какви други оръжия ще се осигурят и какви са реалните намерения на Тръмп. Според Ходжис, той "измисля политика в движение“, без да използва традиционния апарат за планиране в Съвета за национална сигурност или Пентагона.
Карил изразява тревога и по повод обявения от Тръмп срок от 50 дни, в който Русия трябва да прекрати войната, преди да бъдат наложени „много сериозни мита“.
„Това е щедра отсрочка за страна, която системно отказва прекратяване на огъня или сериозни преговори“, пише той.
Авторът прогнозира, че Путин просто ще се престори на склонен към диалог, а Тръмп ще удължи срока. Доказателство за слабия ефект от новата линия е и хладната реакция на Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров коментира:
„Петдесет дни. Някога бяха 24 часа, после 100. Преживели сме ги.“
Бившият президент Дмитрий Медведев също омаловажи заканите:
„На Русия не ѝ пука.“
Така, заключава Карил, новият курс на Тръмп не създава стратегически натиск върху Кремъл и изглежда повече като политически театър, отколкото като реална промяна.
Прочети цялата публикация