Fakti.bg | 17.07.2025 14:15:21 | 30

За пръв път: Астрономи наблюдаваха най-ранния етап от раждането на планета около звезда


Астрономи наблюдаваха най-ранните етапи от раждането на планети около звезда - процес, подобен на този, при който се е формирала нашата Слънчева система, предадоха АФП и Асошиейтед прес, като цитираха проучване, публикувано в изданието "Нейчър", предава БТА.

"За първи път видяхме най-ранния момент, в който започва образуването на планети около звезда, различна от нашето Слънце", каза Мелиса Макклюър, професор в Лайденския университет в Нидерландия и водещ автор на изследването в прессъобщение на Европейската южна обсерватория.

Разположена в мъглявината Орион на 1300 светлинни години от нас, HOPS-315 е млада звезда, която много прилича на Слънцето в разцвета на силите си.

Тези зараждащи се звезди са заобиколени от дискове от газ и прах, известни като протопланетни дискове, в които се формират планетите. Във вътрешността им минерали с кристална решетка, съдържащи силициев монооксид, могат да се втечнят при изключително високи температури.

С течение на времето те се съединяват, увеличават размерите и масата си, за да образуват т.нар. планетезимали - първите твърди части на планетите, обясняват специалистите.

В нашата Слънчева система наличие на тези минерали с кристални решетки, които на по-късен етап са дали началото на планети като Земята или на ядрото на Юпитер, са открити в древни метеорити. Астрономите ги използват, за да датират началото на формирането на нашето кътче от Млечния път, отбелязва АФП.

Наблюдавайки диска около HOPS-315, авторите на изследването са успели да открият доказателства, че тези горещи минерали започват да се сгъстяват там.

Данните показват, че силициев монооксид присъства около младата звезда както в газообразно състояние, така и във вътрешността на тези минерали с кристални решетки. Това дава основание да се предполага, че тя едва започва да се втвърдява, отбелязват учените.

"Този процес никога досега не е бил наблюдаван нито в протопланетарен диск, нито където и да било другаде извън нашата Слънчева система", посочва Мелиса Макклюър.

Тези минерали са идентифицирани за първи път с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб". След това учените наблюдаваха системата с инструмента ALMA на Eвропейската южна лаборатория в Чили.

HOPS-315 е огледало на нашето собствено минало, смятат учените, цитирани от АФП.

"Тази система е една от най-добрите, които познаваме, за изследване на някои от процесите, които са протичали в нашата Слънчева система", радва се Мерел вант Хоф, професор в университета "Пардю" в САЩ и съавтор на изследването.

Прочети цялата публикация