"Ди Велт": Как един олигарх разширява властта си в България

Когато преди пет години хората в България излязоха на улицата, за да надигнат глас срещу корупцията в управлението, това изглеждаше като началото на нова ера. "Продължаваме промяната" (ПП), която се роди от тази протестна енергия, по-късно успя да излъчи правителство с премиер и финансов министър в лицето на двама възпитаници на Харвард - Кирил Петков и Асен Василев. Те започнаха реформи за върховенство на закона и икономическа стабилност.
И бяха постигнати успехи - германският „Ди Велт“ дори ги нарича „исторически“ и изброява: през януари страната от ЕС ще се присъедини към еврозоната, а от тази година е и пълноправен член на Шенген - „включително защото реформаторите разкриха и се бориха срещу мафиотски структури на криминално лица, държавни служители и фирми по външната граница на ЕС с Турция“. Изданието припомня, че заради този ангажимент на „Продължаваме промяната“ техни членове са били заплашвани от средите на организираната престъпност – за което писа и „Ди Велт“. При това не ставаше дума за единични случаи в страната, която е на дъното на класациите за корупция в ЕС, пише авторът на статията Филип Фолкман-Шлук.
Стари мрежи на влияние
Но зад кулисите междувременно се формира мощно контрадвижение, в което старите мрежи на зависимост между политиката и съдебната власт отново придобиват сила. Политиците от опозицията и борци срещу корупцията се чувстват преследвани и в неофициални разговори правят сравнения с диктатурата в Беларус, където противниците на властта биват затваряни. Корупцията винаги е отваряла вратата за влияние на Кремъл в тази стратегически важна натовска държава на Черно море, се казва по-нататък в публикацията.
С това, че правителството на Кирил Петков решително подкрепи Украйна след руската инвазия, включително с доставки на оръжие, и освободи България от хватката на руските енергийни олигарси, „Продължаваме промяната“ си спечели обаче много противници, пише „Ди Велт“.
От 2024 г. страната отново се управлява от правителство на ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов, при чието управление процъфтяваха корупцията и кражбата на средства от ЕС. Въпреки това ГЕРБ си остава част от Европейската народна партия (ЕНП), в която членуват и германските ХДС и ХСС, припомня „Ди Велт“.
"Съдебната власт като инструмент за политическа репресия"
Като най-пресен пример за репресии изданието посочва ареста на кмета на Варна Благомир Коцев. „Ясен случай на политическо преследване и опасна злоупотреба с държавна власт“ вижда в този арест либералната група „Обнови Европа“ в Европейския парламент, към която принадлежи и „Продължаваме промяната“. В тяхното становище се посочва още, че обвиненията срещу Коцев са „неоснователни“, а българската Главна прокуратура и Комисията за борба с корупцията „все повече се превръщат в инструмент за политическа репресия“.
Със становище излезе и германската евродепутатка Свеня Хан, която изпрати писмо до Европейската комисия. В него тя посочва, че през последните месеци в България се наблюдава "тревожно развитие на политическа намеса в съдебната система" и в тази връзка предупреждава за "все по-честото използване на президентската власт за преследване на опозиционни дейци". Изданието цитира и Андрей Янкулов, правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), който говори за „модел, при който управляващите злоупотребяват със съдебната власт, използвайки я като свой инструмент".
"В България никога не е имало съдебно производство срещу Пеевски"
В подобен контекст постоянно се появява името на олигарха и политик Делян Пеевски, санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“ за корупция и търговия с влияние, отбелязва „Ди Велт“. Разследващи журналисти го обвиняват в кражба на милиони от фондовете на ЕС, участие в насилствени престъпления, контрабанда и корупционни контакти с Москва. Европейският прокурор Теодора Георгиева заяви в интервю, че е била заплашвана от олигарха по време на разследванията за злоупотреба със средства на ЕС. В България обаче никога не е имало съдебно производство срещу Пеевски.
От „Ди Велт“ са разговаряли и с бившия премиер Кирил Петков, който казва, че властта на Пеевски се основава на "корупционна сделка с Борисов": "Тази сделка парализира дори сегашния български министър-председател, който не може да управлява без съгласието на санкционирания олигарх", казва още Петков. Според него обаче става дума за много по-голям проблем – за влиянието на Русия върху стратегическа важна страна за НАТО, каквато е България.
България е залята от руска дезинформация
От години България е залята от руски дезинформационни кампании. "Путин използва корупцията като инструмент на външната политика", казва още Петков. В този смисъл той определя олигарха Пеевски като "слуга на Путин" и дава пример със спряната в последна минута продажба на ядрени реактори за Украйна, от които България не се нуждае.
Бившият министър-председател Кирил Петков подозира, че зад ареста на кмета на Варна също се крият геополитически интереси, защото пристанището във Варна е важен фактор за сигурността по източния фланг на НАТО.
„Случаят Пеевски разкрива неспособността на Европа да се противопостави на агентите на Путин в собствените си институции“, е цитиран Кирил Петков. Той обвинява също и Европейската народна партия (ЕНП), че си затваря очите пред подобни случаи. "Успехът на Путин зависи от фигури като Пеевски, а оцеляването на Европа - от това да ги спре“, казва в заключение Петков пред „Ди Велт“.
Прочети цялата публикация