Fakti.bg | 19.07.2025 05:31:52 | 32

ISW: ЕС обяви важен таван от $47,60 за цените на руския петрол


Европейският съвет на Европейския съюз (ЕС) одобри 18-ия си пакет от санкции, насочени главно към руските приходи от петрол и схемите за избягване на санкции.

Това пишат от Института за изследване на войната (ISW), цитиран от news.bg.

ЕС обяви важен таван на цените на руския петрол, който ще се коригира автоматично на полугодие. Настоящият таван на цените е определен на 47,60 долара за барел - доста под предишния таван от 60 долара.

ЕС наложи пълна забрана за всякакви транзакции, свързани с тръбопроводите "Северен поток" 1 и 2, което ще попречи на експлоатацията им. Също така прекрати изключенията за Чехия за внос на руски петрол.

ЕС санкционира още 105 кораба от руския скрит флот, увеличавайки общия брой на санкционираните танкери до 444. ЕС санкционира руски и международни компании, управляващи скрития флот, петролна рафинерия в Индия, в която руската държавна петролна компания "Роснефт" е основен акционер, капитан на кораб от скрит флот, частен оператор на международен регистър на флага и едно предприятие в руския сектор за втечнен природен газ. ЕС също така наложи забрана за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол и внесени от всяка трета държава, с изключение на Канада, Норвегия, Швейцария, Великобритания и САЩ.

Според съобщенията руското правителство е отчело известно намаление на приходите от петрол и газ като част от предстоящия национален бюджет на Русия. Въпреки че санкциите на ЕС срещу петролния таван и скрития флот вероятно ще намалят допълнително приходите на Русия от петрол, надхвърлящи първоначалните очаквания на Кремъл.

ЕС отбеляза, че приходите от петрол представляват една трета от общите приходи на Русия и че неотдавнашният спад в приходите от петрол на Русия, в комбинация с намаляването на потенциала за пазарни печалби, е риск за руския федерален бюджет.

Новият пакет от санкции на ЕС е насочен и към участници, които пряко подкрепят военно Кремъл. ЕС санкционира три организации, базирани в Китай и осем компании, действащи в Беларус, които продават стоки на руските военни.

ЕС също така наложи пълна забрана за транзакции на специализирани финансови услуги за съобщения на Беларус и ембарго върху вноса на оръжия от Беларус. ЕС затегна ограниченията за износ на 26 организации, занимаващи се със стоки и технологии с двойна употреба, включително 11 организации в трети страни, различни от Русия.

ЕС одобри други забрани за износ на стойност над 2,5 милиарда евро за артикули, които биха могли да подкрепят военните усилия на Русия, включително машини за цифрово управление и химикали за горива. ЕС санкционира и няколко лица, участващи в индоктринирането на украински деца, престъпления в окупирана Украйна и разпространение на руска пропаганда.

Руските власти продължиха да твърдят невярно, че санкциите нямат влияние върху руската икономика в отговор на новия пакет от санкции на ЕС. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че новият пакет от санкции на ЕС е незаконен и че Русия вече се е адаптирала към живота под ограничителни мерки и ще ги минимизира.

Песков добави, че всеки нов пакет от санкции е в неравностойно положение за тези, които са го одобрили. Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев отговори на най-новите санкции на ЕС, като заяви, че пакетът няма да промени позицията на Русия и че руската икономика ще оцелее, а Русия ще продължи да се бори с украинските сили.

Медведев заплаши да атакува Киев и други украински градове с нарастваща сила в отговор на пакета от санкции на ЕС. Медведев заяви, че Русия трябва да се научи да "мрази" ЕС и неговата "русофобия" толкова, колкото са го правили предците на Русия, и че "е известно как ще свърши това за Европа".

Украинският президент Володимир Зеленски назначи бившия министър на отбраната Рустем Умеров за секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на 18 юли.

Умеров ще контролира координацията на доставките на оръжие, съвместните производствени усилия и партньорствата в областта на отбраната, както и ще напредва в преговорите с Русия.

Кремъл продължава да усъвършенства дългосрочните си усилия за цензура, за да установи по-голям контрол върху руското онлайн информационно пространство. Първият заместник-председател на Комисията по информационна политика на руската Държавна дума Антон Горелкин предупреди на 18 юли, че популярният месинджър WhatsApp трябва да се подготви да напусне руския пазар, тъй като е "много вероятно" да попадне под ограничителни мерки.

Прочети цялата публикация