Fakti.bg | 21.07.2025 07:58:09 | 27

След принц Андрю обвиниха още един член на кралското семейство в педофилия


Скандалите, свързани с британското кралско семейство, отново са във фокуса на общественото внимание. Само няколко години след като името на принц Андрю беше замесено в разследването по делото срещу Джефри Епстийн, нови тревожни обвинения в сексуално насилие над деца разтърсиха имиджа на монархията и на най-висшите кръгове на британската аристокрация.

В центъра на най-новите разкрития е името на лорд Луис Маунтбатън – известен с прякора си Дики, чичо на принц Филип и близък до самата кралица Елизабет II. Това става ясно от новата книга „Kincora: Срамът на Великобритания – Маунтбатън, MI5, скандалът със сексуалното насилие в дома на момчетата от Белфаст и британското прикриване“ на журналиста Крис Мур. В нея се съдържат свидетелства на четирима бивши обитатели на дома за момчета „Кинкора“ в Белфаст, които твърдят, че Маунтбатън е извършвал сексуални посегателства над деца, някои от които на едва 11 години, през 1977 г.

Elite pedophilia ring preying on foster children at Kincora Boys Home in the UK. Verified predators include Lord Mountbatten, great-uncle of King Charles. Coverup by MI5 well documented. pic.twitter.com/ylOB8dCiQH

— DIRTY BUBBLE MEDIA: GOOD LUCK, GOOD BYE. (@MikeBurgersburg) July 17, 2025

Домът „Кинкора“, затворен в средата на 80-те, отдавна е символ на един от най-мащабните скандали с институционално прикриване на сексуално насилие на Острова. Въпреки многобройните сигнали за малтретиране и трафик на уязвими момчета, само трима служители – Уилям Макграт, Реймънд Семпъл и Джоузеф Мейнс – са били осъдени през 1981 г. Жертвите и редица разследващи журналисти от години настояват, че истинският мащаб на престъпленията така и не е разкрит, а водещи политически и аристократични фигури са останали извън обсега на закона.

Най-шокиращото в новите разкрития е разказът на Артър Смит, един от бившите обитатели на „Кинкора“. В книгата си Крис Мур публикува негови свидетелства, в които Смит описва как е бил изведен от Макграт, за да се срещне с „гост“ – лорд Маунтбатън. Смит твърди, че по време на тези срещи е бил изнасилен и оставен в състояние на шок и срам, след което е бил изпращан да се „измие“ под душа, за да прикрие следите от престъплението. Тези разкази бяха и част от съдебни действия, заведени през 2022 г. срещу институции в Северна Ирландия за системно неспазване на задължението за грижа и прикриване на злоупотребите.

Книгата на Мур е базирана на години разследване и анализ на документи от МИ5 и други разузнавателни източници, част от които разкриват системно прикриване на доказателства. Според разследване на BBC от 2017 г., британските служби са получавали многократни сигнали за злоупотреби в „Кинкора“, но са действали пасивно, вероятно заради участието на високопоставени личности. Това се потвърждава и от докладите на Independent Inquiry into Child Sexual Abuse (IICSA), които посочват „сериозни провали“ в институционалния отговор на тези случаи.

Официални представители на кралското семейство и близки до Маунтбатън отричат обвиненията. Историците също подчертават, че приживе лорд Маунтбатън никога не е бил разследван официално по такива обвинения. Въпреки това, с появата на все повече свидетелства и документи, общественото доверие в институциите остава разклатено, а дебатът за прозрачност и справедливост продължава с нова сила.

През последните години редица скандали с участието на известни и влиятелни личности – от делото „Епстийн“ до разкритията около „Кинкора“ – напомнят, че злоупотребата с власт и уязвими деца остава тъмна страна на бляскавия свят на елита. За активистите и жертвите най-важното е истината да излезе наяве и справедливостта да възтържествува, независимо от социалния статус на извършителите.

Прочети цялата публикация