Fakti.bg | 21.07.2025 17:15:28 | 23

"Флорида на Европа": как Гърция дръпна напред


Криза, дългове, корупция - с това свързвахме Гърция допреди няколко години. Днес е друго: страната отбелязва растеж и привлича десетки милиони туристи. Как го постигна?

Слънце и море, красиви плажове и острови - от това Гърция прави пари. На туризма се падат 30% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, пише германската обществена медия АРД, цитирайки германския експерт Кристиан Копф от Union Investment.

"Гърция е малка икономика, която е ориентирана към туризма - нещо като Флорида на Европа. Тя привлича много хора с това, че там просто се живее приятно", казва Кристиан Копф. Той добре си спомня времето, когато Гърция беше на ръба на банкрута - въпреки прекрасните си дадености.

"През 2011 г. Гърция беше застигната от тежка финансова криза. По това време държавата беше поела много големи дългове, но имаше и огромен бюджетен дефицит, а вложителите вече не бяха готови да я финансират", казва експертът пред АРД.

Германия е най-големият инвеститор

Години по-късно, през които Гърция трябваше да вземе не един или два спешни заема, всичко вече изглежда добре: държавният бюджет е саниран и страната отново може да заема пари на капиталовия пазар при по-благоприятни условия. Много от тези средства Гърция инвестира в инфраструктурата, привличайки чуждестранни инвеститори, обяснява Мариан Венд, ръководител на атинския офис на германската фондация "Конрад Аденауер".

С 20 на сто от чуждите инвестиции Германия е най-големият инвеститор в Гърция, следвана от Италия, допълва той. Наред с туризма, други интересни сектори са цифровизацията, енергетиката и здравеопазването, посочва АРД.

Логистичен център между Ориента и Оксидента

През 2024 г. гръцката икономика е нараснала с 2,3% - основно благодарение на туризма, но не само на него. Отскоро Гърция се изявява и като логистичен център, посочва Венд. "Гърция се намира между Ориента и Оксидента, а с пристанището си в Пирея влиза в ролята на логистичен център, обслужващ много добре и новите пазари на Балканите", казва той.

Гърция е врата към Европа, от която Китай умело се възползва - именно Китай държи 51% от ключовото пристанище в Пирея. По време на дълговата криза кредиторите на Гърция настояваха тя да приватизира пристанището в Пирея, припомня Кристиан Копф. Според него не е било особено далновидно едно толкова стратегическо пристанище да бъде дадено на китайците. "Сега те го използват като врата към Южна Европа за своя износ", посочва експертът.

Гърция е критикувана и заради т.нар. "златни визи" за китайски инвеститори. Ако вложат в страната 400 000 евро, чуждестранните инвеститори от държави извън ЕС получават безплатна виза за Шенгенското пространство. За големите гръцки градове и гъсто населените острови междувременно сумата бе повишена на 800 000 евро. Мариан Венд е изчислил, че по този начин в Гърция са влезли около 3 милиарда евро.

Какво можем да научим от Гърция?

Въпреки всички критики, доверието на инвеститорите се възвръща, а туристите идват на тълпи. 40 милиона са посетили страната миналата година - четири пъти повече от броя на жителите на малката държава в Източното Средиземноморие.

Какво може да се научи от Гърция? Например колко полезна може да бъде цифровизацията в борбата с недекларираните доходи и укриването на данъци. "Всеки гражданин може с една карта да плати за всичко и по всяко време. Ако някъде липсва такава възможност, той не е длъжен да плаща. Това предотвратява измамите и води до допълнителни данъчни приходи", посочва Мариан Венд. Освен това гърците имат по-голямо доверие в частния сектор, отколкото в държавата, поради което са по-отворени към новите идеи, казва още той.

Прочети цялата публикация