Посочиха най-краткия ден, Земята се върти все по-бързо

10 юли беше обявен за най-краткия ден на 2025 г., съобщи Space.com.
Според журналисти, на този ден Земята е направила пълно завъртане около оста си за по-малко от 24 часа - или по-точно 1,36 милисекунди по-рано. Според прогнозите, на 22 юли денят ще бъде по-кратък с 1,34 милисекунди, а на 5 юли Земята е извършила пълно завъртане с 1,25 милисекунди по-бързо от обикновено.
В статията се казва, че рекордът е поставен на 5 юли 2024 г., когато планетата е извършила пълно завъртане с 1,66 милисекунди по-бързо от обикновено. Експертите водят статистика от 1973 г. или от изобретяването на атомния часовник.
Авторите на Space.com отбелязаха, че едно пълно завъртане трае 24 часа или 86 400 секунди. Намалението с 1,36 милисекунди беше определено като изключително незначително, но те обърнаха внимание на тенденцията въртенето на планетата да се ускорява.
„Причината за това ускорение не е разкрита“, каза Леонид Зотов, водещ специалист по въртене на Земята в Московския държавен университет. Той подчерта, че много учени свързват аномалията с процеси, протичащи вътре в планетата. Зотов отбеляза също, че в бъдеще въртенето на Земята може отново да се забави.
В края на юли учени от Харвардския университет установиха, че човешката дейност е повлияла на движението на магнитните полюси на Земята. По този начин балансът на масите на повърхността на планетата се е променил поради натрупването на вода във водоеми.
Прочети цялата публикация