Mvr.bg | 22.07.2025 13:52:07 | 13

Заместник-министър Филип Попов участва в неформалния Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“

България подкрепя преразглеждането на Механизма за гражданска защита на Съюза. Очакваме той да бъде опростен при запазване на необходимата гъвкавост в отговор на актуалните заплахи, да се избегне дублиране на усилия и допълнителна административна тежест за националните органи, заяви заместник-министър Попов по време на изказването си в рамките на първата работна сесия на тема „Стратегията на Европейския съюз за готовност – как да се подобри гражданската подготвеност, устойчивост и предотвратяване на кризи в ЕС и неговите държави членки“. Филип Попов открои необходимостта от засилване на ролята на Координационния център за реагиране при извънредни ситуации към ЕК, при запазване на основните му функции. „Очакваме Механизмът да продължи да се фокусира основно върху засилване на сътрудничеството в областта на гражданската защита“, подчерта заместник-министърът и допълни, че страната ни приветства предвидените действия за развитие на гражданско-военното сътрудничество  и подкрепя задълбочаването на партньорството между Европейския съюз и НАТО. 

В изказването си в рамките на втората работна сесия „Ключови аспекти към ефективна система за връщане“ българският представител посочи, че без ефективна система за връщане Пактът по миграция и убежище и по-специално граничните процедури няма да работят. Регламентът за връщане е последният елемент от реформата в областта на управлението на миграцията, с който Европейският съюз ще увеличи възможностите си за отговор. Именно със създаването на обща система ще повишим броя на връщанията и ще намалим злоупотребите. Най-важните компоненти са задължителното взаимно признаване на решенията за връщане, европейската заповед за връщане и хъбовете за връщане, изтъкна заместник-министър Попов и  препоръча опростен, интегриран и дигитализиран процес, без излишни административни процедури.

България подкрепя подхода за иновативни решения за справяне с нелегалната миграция към Европа e обощеният извод по темата  „Прилагане на нови и иновативни решения за управление на незаконната миграция“, изказан от Филип Попов. Важно е да се гарантира връщането и реинтеграцията, с акцент върху доброволното връщане, борбата с вторичните движения, подобряването на сигурността на границите и създаването на законни пътища. Приветстваме потенциални пилотни проекти с трети държави за центрове за връщане, както и други форми на сътрудничество. Участието на международни организации и агенции на ЕС в проектите и бъдещите иновативни партньорства са важни от гледна точка на правилното изпълнение на инициативите, зачитането на правата на човека и изграждането на доверие.

Прочети цялата публикация