Опасни бактерии в Черно море: как да се предпазим

Вибриозата се причинява от бактериите вибрио (вибриони), които виреят в топли и слабосолени крайбрежни води. Особено рискови в Европа са Балтийско море, Северно море и най-вече Черно море.
В Балтийско море температурата на морето се повишава, а солеността намалява - и двете тенденции изследователите свързват с изменението на климата. С повишаването на температурите се увеличават и случаите на инфекции с бактериите вибрио.
Тези инфекции досега бяха сравнително редки в Европа, но здравни органи, сред които и Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), предупреждават за нарастващ риск през летните месеци с продължителни горещини.
Какво представлява вибриозата?
Бактериите вибрио причиняват вибриоза и холера. Вибриозата е инфекция, която може да бъде животозастрашаваща - особено при хора с отслабена имунна система.
Най-важните видове бактерии вибрио, причиняващи инфекции при хората, са вибрио вулнификус, вибрио парахемолитикус и вибрио алгинолитикус. Съществуват обаче още поне дузина други видове.
Някои инфекции може да доведат до некроза на тъканите (т.нар. некротизиращ фасциит). По-редки инфекции с вибрио вулнификус, наричана още "бактерията човекоядец", може да причинят сериозни заболявания, които изискват интензивни медицински грижи или дори ампутации.
В САЩ средно един на всеки пет засегнати умира в рамките на два дни след инфекция с вибрио вулнификус, сочат данните на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Годишно в САЩ има около 80 000 заболявания и 100 смъртни случая, причинени от въпросната бактерия.
Как се случва заразяването с вибриоза?
Повечето хора се заразяват през храносмилателния тракт, като консумират сурови или недостатъчно топлинно обработени морски дарове, като стриди и миди.
Заразяването може да стане и чрез поглъщане на вода при плуване в заразени крайбрежни води или след проникване на вода през отворени рани.
Кой е особено застрашен?
Хората с предшестващи заболявания са изложени на по-висок риск. Към тази група спадат хора с увреждане на черния дроб вследствие на хепатит, чернодробно заболяване или прекомерна консумация на алкохол или наркотици. Хората с рак, диабет или ХИВ също принадлежат към рисковата група. Това важи и за хората, подложени на имуносупресивна терапия или приемащи лекарства за потискане на стомашната киселина.
Вибриозата не може да се предава от човек на човек.
Как да се предпазим?
Препоръчително е да не се консумират сурови или недостатъчно топлинно обработени миди. Здравните власти съветват също така да не се плува в солена морска вода с отворени рани. Ако се нараните по време на плуване, излезте от водата, почистете и дезинфекцирайте раната и я превържете правилно.
Ако имате предшестващо заболяване, отслабена имунна система или наскоро сте претърпели операция, посъветвайте се с Вашия лекар, преди да плувате в засегнат крайбрежен район.
Какви са симптомите на вибриозата?
Симптомите зависят от вида на инфекцията, но често са подобни на тези при други инфекции, като например грип или стомашно-чревни заболявания: диария, спазми, гадене, повръщане, втрисане.
Признаците на сепсис, причинен от вибриоза, включват изключително ниско кръвно налягане и образуване на мехури около кожните лезии.
Вибриозните инфекции на рани може да предизвикат зачервяване, болка, подуване и изтичане на вода от раните.
Къде са най-разпространени опасните бактерии?
В Европа засегнато е Балтийско море с неговите крайбрежни региони в Дания, Североизточна Германия, Финландия, Естония, Латвия, Швеция, Литва, Полша и Русия.
В Северно море бактериите виреят по нидерландското и белгийското крайбрежие.
В Южна Европа се намира особено рисковият регион на Черно море - следователно опасност има в Румъния, България, Турция и Украйна.
В Европа се регистрират по няколкостотин случая на вибриоза всяка година. През 2018 имаше сериозно увеличение на инфекциите - 445 на брой.
Северна Америка, Канада и Югоизточна Азия също са засегнати.
Крайбрежните региони са идеално място за размножаване на бактериите вибрио - първо, защото там се срещат солена и сладка вода, и второ, защото често са затворени води, в които бактериите могат да се размножават почти необезпокоявано.
Промените в климата ли са причина за ръста на инфекциите?
По-рано този месец Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предупреди, че бактериите вибрио срещат все по-благоприятни условия в някои части на Европа поради изменението на климата. А преди това и Европейската агенция за околна среда (ЕЕА) свърза неотдавнашните морски горещи вълни с "безпрецедентните случаи на вибриоза по крайбрежието на Балтийско и Северно море".
Изследвания от последните десет години показват, че изменението на климата води до навлизане на повече речни води в Балтийско море, което понижава солеността му.
Така че макар климатичните промени да не са основна причина за вибриозата, те определено увеличават заплахата.
Автор: Зулфикар Абани
Прочети цялата публикация