Румънски синдикалист: Безотговорната държава си има две любовници. Едната се казва Молдова, другата – Украйна

Румънски синдикалист критикува остро правителствените политики за икономии, които имат за цел да намалят прекомерния бюджетен дефицит, но са посрещнати с обществено недоволство и протести. Председателят на Националния синдикален блок Думутру Костин нарече държавата „безотговорна“ и призова правителството "да излезе от сегашната парадигма", съобщава телевизия Диджи 24, предаде БТА.
„Държавата се държи днес като безотговорна държава“, каза Думитру Костин след тричасова среща вчера с вицепремиера Драгош Анастасиу на тема втория пакет от мерки за икономии, подготвян от коалиционното правителство на Илие Боложан. Фокусът на втория пакет от бюджетно-фискални мерки за намаляване на разходите и увеличаване на приходите в държавата е ефективността на местната администрация и държавните компании.
Думитру Костин заяви след срещата с вицепремиера Анастасиу, че държавата иска от фирмите и гражданите да спазват законовите си задължения, докато самата тя не го прави, а някои от държавните компании регистрират огромни загуби.
Синдикалният лидер призова също правителството да представи разходите за подкрепата, която Румъния оказва на Украйна и Молдова, поне като процент от БВП.
„Безотговорната държава си има и две любовници. Едната се казва Молдова, другата – Украйна“, коментира след срещата в правителството Костин и допълни: „Ако ги попитате, никога няма да ви кажат какви са разходите на държавни средства, какъв дял от БВП са тези разходи. Поне това. Да знаем за какво са отишли парите на румънската държава, колко от БВП към едната партньорка и колко към другата“.
Румъния от години оказва финансова подкрепа на Република Молдова, възлизаща на стотици милиони евро. След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., Букурещ оказва хуманитарна, логистична и военна помощ на Киев, но румънските власти не съобщават подробности за това, особено за военната помощ. В неделя министърът на отбраната Йонуц Мощяну каза, че от началото на войната Румъния постоянно помага на Украйна с оборудване и боеприпаси, и допълни, че "досега е имало решение да не се оповестява определена помощ".
През последните дни премиерът Илие Боложан и вицепремиерът Драгош Анастасиу представиха мерки за намаляване на държавните разходи, касаещи местната администрация и държавните компании, някои от които генерират огромни загуби.
Премиерът Илие Боложан обяви реформа на местната администрация, която ще включва намаляване на броя на служителите в кметствата, окръжните съвети и местните полицаи.
Вицепремиерът Драгош Анастасиу представи тази седмица данни, според които 266 държавни компании (от общо 1326) генерират загуби на стойност 2,5 млрд. леи (едно евро се разменя за 5,07 румънски леи). Анастасиу заяви, че планираните реформи в държавните компании включват намаляване на броя на членовете в управителните съвети, намаляване на възнагражденията, ограничаване на бонусите и други.
Правителството вече прокара в парламента първи пакет от бюджетно-фискални мерки, който предвижда увеличаване на такси и данъци с цел намаляване на прекомерния бюджетен дефицит, достигнал 9,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) миналата година.
Някои от мерките ще влязат в сила от 1 август, а други от 1 януари 2026 г. Правителството подготвя още два пакета мерки, но вече се сблъсква с обществено недоволство и протести.
Синдикалният лидер Думитру Костин заяви след срещата с вицепремиера Драгош Анастасиу, че ако правителството иска да се ползва с доверие в обществото, „първото нещо, което трябва да направи, е да излезе от досегашната парадигма“.
Синдикалистът каза, че „безотговорната държава“ мами хората от повече от пет години и самата тя не спазва законите, по-конкретно тези, които предвиждат увеличение на доходите на трудещите се. В същото време държавата декларира милиони загуби. Затова, по думите му, е „нормално“ държавата да падне в дупката, в която се намира сега.
Прочети цялата публикация