Фон дер Лайен и Тръмп се срещат днес в опит за сделка и избягване на търговска война между ЕС и САЩ

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп днес, за да финализира търговско споразумение за Европа, което вероятно ще включва базова митническа ставка от 15% върху повечето стоки от ЕС. Така ще се сложи край на месеци на несигурност за европейските компании, съобщи Ройтерс, предават от БТА.
Тръмп, който е в Шотландия за няколко дни голф и двустранни срещи, заяви пред репортери при пристигането си в петък вечерта, че Фон дер Лайен е силно уважавана лидерка и с нетърпение очаква срещата с нея на своето голф игрище в Търнбъри.
Той каза, че има 50 на 50 шанс САЩ и 27-членният Европейски съюз да постигнат рамково търговско споразумение, добавяйки, че Брюксел „много иска да сключи сделка“.
ЕС е изправен пред американски мита върху повече от 70% от износа си – 50% върху стомана и алуминий, 25% върху автомобили и автомобилни части и 10% такса върху повечето други европейски стоки. Тръмп заяви, че ще повиши ставките до 30% на 1 август – ниво, което според представители на ЕС би унищожило цели сектори от трансатлантическата търговия.
Мита от 15% върху повечето стоки от ЕС би се възприела от мнозина в Европа като незадоволителен резултат в сравнение с първоначалната европейска цел – сделка с нулеви мита върху всички индустриални стоки.
Но това би било по-добре от 30% и би премахнало несигурността относно бизнес условията, която вече повлия негативно на печалбите на европейските компании. За Тръмп сделката с ЕС би била най-голямото търговско споразумение досега, надминавайки споразумението с Япония на стойност 550 милиарда долара, подписано по-рано тази седмица.
Тръмп, който се стреми да преустрои световната икономика и да намали дългогодишните търговски дефицити на САЩ, досега е постигнал споразумения с Великобритания, Япония, Индонезия и Виетнам, въпреки че администрацията му не изпълни обещанието за „90 сделки за 90 дни“.
Сделката с ЕС би била огромен успех, тъй като САЩ и ЕС са най-големите търговски партньори един на друг и заедно формират една трета от световната търговия.
Въпреки че споразумението е близо, все още са нужни финални преговори. Американският търговски представител Джеймисън Гриър и министърът на търговията Хауърд Лътник отпътуваха от Вашингтон за Шотландия вчера за разговори с еврокомисаря по търговията Марош Шефчович, който също пътува към Шотландия преди срещата между Тръмп и Фон дер Лайен.
Прочети цялата публикация



Тръмп: Украинците се сражаваха храбро, но трябва да сключат споразумение. Въпросът с Донбас остава неразрешен СТЕНОГРАМА
Стефан Антонов: Стратегията за сигурност на САЩ: Тръмп срещу Европа - разделяй, купувай и командвай
Европа подкрепя Украйна, но не желае да плаща за спасяването ѝ
САЩ и Европа: идеологически противници и (все още) съюзници
Доналд Тръмп: Никога не сме били толкова близо до споразумение за Украйна
Мрачният избор пред Зеленски: Да приеме мирния план на Тръмп или да разчита на неблагонадеждна Европа
ЕС трябва да се реформира или рискува да стане неактуален в новия световен ред
Москва: Русия няма да прави никакви териториални отстъпки на Украйна
Русия падна в собствения си газов капан
Разрастващото се протестно движение изправя иранските управници пред криза на легитимността
Тръмп: Можем да продаваме венецуелски петрол на Русия и Китай, но ясно им заявихме, че не ги искаме там
Тръмп: САЩ ще рафинират и продават до 50 милиона барела венецуелски петрол
Драма в края донесе успеха на Реал Сосиедад срещу Хетафе
Везенков избухна при победа на Олимпиакос над Байерн в Евролигата
Турция: Най-близо сме до мир в Украйна от всякога
Айнтрахт Франкфурт - Дортмунд 3:3 /репортаж/
Дженифър Лорънс смята кучетата за "заплаха" след като едно ухапа сина й
Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени
Движението като лекарство: Спортът може да помага при депресия колкото терапията