
Летни уроци и игри в Регионален исторически музей – Стара Загора

От 9 до 25 юли в Регионален исторически музей – Стара Загора за шеста поредна година се проведоха „Летни занимания“ за деца. В рамките на три седмици малките участници се запознаха с различни исторически епохи от хилядолетната история на нашия град – от Праисторията до Възраждането. Това съобщиха от музея.
Всеки ден програмата беше съпроводена от художествени работилници, демонстрации и образователни игри, които представиха историята като жива, достъпна и вдъхновяваща. Децата не само усвоиха нови знания, но и развиха въображението си и творческите си умения.
Малчуганите научиха, че през Праисторията земите около днешна Стара Загора са били един от най-древните центрове на европейската цивилизация. Моделираха глинени фигурки и украсиха съдове. Запознаха се с бита и културата на древните траки и създадоха венци – символи на величие и победа. Историята на древния град Августа Траяна оживя, когато децата се премениха в реплики на антични облекла и изработиха мозайки, вдъхновени от експозицията на музея.
В темата, посветена на Средновековието участниците апликираха модели на средновековни воини и декорираха глинени плочки в стила на преславската рисувана керамика. Историческите събития от Руско-турската освободителна война и героичните боеве при Стара Загора бяха представени чрез беседи и демонстрации на оръжие, а посещението на Хилендарския метох и заниманията, посветени на Васил Левски, дадоха на децата възможност да научат повече за Апостола на свободата чрез интерактивна игра и писане с перо и мастило.
В дните, посветени на Възраждането, децата тъкаха на дървени станчета, учиха за борците за българския дух и свобода. В последната седмица малките участници влязоха в ролята на археолози и реставратори – научиха как се проучват и възстановяват археологически находки, рисуваха експонати и откриваха музейни съкровища.
Прочети цялата публикация