Гърция създава автономни бойни части на островите и по границата с Турция

Гръцкото министерство на националната отбрана планира създаването на бойни части с висока оперативна и логистична автономност, които ще бъдат разположени на островите в Егейско море и в североизточния граничен район Еврос, съобщава в. „Катимерини“, предава БТА.
Мерките са част от мащабната инициатива „Дневен ред 2030“, която цели преструктуриране и модернизация на въоръжените сили на страната. След закриването на Първа армия (с командване в Лариса), новият модел на командване се фокусира върху по-голяма децентрализация и бойна ефективност на място.
Целта е всяко формирование да бъде максимално самостоятелно при евентуална изолация, включително в осигуряването на прехрана, вода и енергия:
Отглеждане на зеленчуци и храни върху минимална площ;
Инсталации за обезсоляване на морска вода;
Използване на слънчеви панели за енергийна независимост.
Особено внимание се обръща на островите в източната част на Егейско море, смятани за уязвими в случай на конфликт, поради близостта си до Турция. Подходът се базира на поуките от войната в Украйна, където малки бойни групи успешно отблъскват превъзхождащ противник.
Технологичната модернизация също е ключова част от реформата. Всяко формирование ще разполага с:
Дронове FPV тип (First Person View), пригодени и за офанзивни операции, като усилията са насочени към ограничаване на цената им под 500 евро;
Преносими средства за борба с дронове, осигуряващи тактическа защита на фронтовите части;
Подземна критична инфраструктура, която ще бъде изградена до 2028 г., за по-голяма сигурност на базите;
Ракетни системи за борба с кораби, които ще бъдат разположени на островите за повишаване на морската отбрана.
Според министъра на отбраната Никос Дендиас, всички тези мерки са насочени към превръщането на гръцките бойни единици в устойчиви, мобилни и технологично напреднали формирования, подготвени за бъдещи заплахи.
Прочети цялата публикация