Путин отхвърли ултиматума на Тръмп, поиска капитулацията на Украйна

Руският президент Владимир Путин отхвърли ултиматума на американския президент Доналд Тръмп, заявявайки, че целите на руската военна операция в Украйна не са се променили.
„Ние формулирахме [целите на Русия] през юни миналата година на среща с ръководството на Министерството на външните работи на Руската федерация. Там всичко е ясно“, каза президентът Путин.
Най-важното, по думите му, е да се изкоренят причините, довели до кризата. „Но, разбира се, и хуманитарните въпроси. Въпросите на сигурността, в по-широк смисъл въпросите на сигурността на Русия и на самата Украйна“, каза Путин.
Припомняме, че Русия поиска от Украйна да признае окупираните от руската армия украински територии за част от РФ, да се откаже от влизане в НАТО, както и да съкрати броя на въоръжените си сили. На практика това означава капитулация на украинската държава. Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди във вторник, че Русия има срок до 8 август, за да сключи мир с Украйна или ще бъде изправена пред нов кръг от санкции.
Руският президент Владимир Путин заяви още днес, че се надява, че мирните преговори между Русия и Украйна ще продължат и че работните групи биха могли да обсъдят потенциални компромиси, но по думите му целите на Москва остават непроменени, предадоха Ройтерс и ТАСС, цитирани от БТА.
На съвместна пресконференция с президента на Беларус Александър Лукашенко Путин каза, че преговорите трябва да бъдат провеждани „без камери и в спокойна атмосфера“.
Коментирайки думите на украинския президент Володимир Зеленски, че в момента няма смисъл да се водят преговори и трябва да се изчака, докато в Русия се смени режимът, руският президент заяви, че ако ръководството на Украйна смята, че сега не е моментът за преговори, Русия е готова да почака.
„Що се отнася до разочарованията от страна на когото и да било, всички разочарования възникват от прекомерни очаквания, както е известно, това е общо правило“, посочи Путин.
Той подчерта, че преговорите винаги са търсени и винаги са важни, „особено, ако има стремеж към мир“.
Путин припомни, че първите руско-украински преговори се състояха в Беларус, преди по украинска инициатива да бъдат преместени в Истанбул.
„Нашият политически режим се основава на Конституцията на Руската федерация, а властта е формирана в строго съответствие с основния закон на държавата. Нещо, което не може да се каже за Украйна“, заяви Путин.
„Сега не искам да навлизам в тези подробности, но днешната власт не се основава на украинската конституция. Конституцията е явно нарушена. Но не искам да влизам в тези подробности“, добави руският президент.
Прочети цялата публикация



Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Какво стои зад поканата на Зеленски за среща с Путин и означава ли тази покана капитулация на Украйна?
Путин: Спекулация е, че сме големият печеливш от конфликта с Иран, бихме направили всичко, за да приключи по-бързо
Путин: Руските войски напредват по цялата фронтова линия, Киев губи по 40 хиляди човека на месец
Литва съобщи, че е част от плана за разполагане на американски ядрени оръжия в Европа
Какво ще стане, ако Путин реши да нападне балтийска държава
Гласът на Путин: Няма да има мирни преговори преди украинските сили да се изтеглят напълно от Донбас
САЩ опитват да уговорят временно прекратяване на огъня между Украйна и Русия срещу облекчаване на санкциите към Москва
В Киев: Думите на Путин за край на войната в Украйна може да са поредната измама
Полша поиска да бъде включена в мирните преговори за Украйна
Reuters: Пет държави от ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещите членове на блока
Чанта от лабораторна кожа на тиранозавър Рекс отива на търг в Париж
Сандански посрещна официално мажоретния спорт
Зеленски пред The Guardian: Русия е изолирана, тя е сама
Левски е много близо до привличането на трето ново попълнение
САЩ нанесоха удари по цели в Иран, Техеран отвърна с ракети
Съдът в Кюстендил остави зад решетките шофьора, пренасял през “Гюешево“ марихуана за половин милион евро