Община Харманли ще обновява и реставрира Извора на Белоногата
Община Харманли ще предприеме консервация, реставрация и благоустрояване на култовия комплекс „Изворът на Белоногата“ по трансграничен проект „Пътуване през времето по Марица“. Проектът е на стойност 280 000 евро и се осъществява в партньорство с Историческия музей в Малко Търново, Тракийския университет в Одрин и Сдружението за популяризиране на Одрин.
„Дейностите предвиждат облагородяване на пространството около извора, да се възстанови стихът от поемата на Петко Слаейков и фигурата на Гергана, които са компрометирани върху бетонно-каменното пано, да се възстановят оригиналното корито на чешмата, останало от 12-те мраморни корита от съграждането на чешмата , каскадите с потоци от двете страни на стълбите към извора, каменните пейки на амфитеатъра, да бъде монтирано парково осветление. Проектът предвижда и видеонаблюдение и част „Водоснабдяване, канализация и поливна система“. Това каза за Радио Стара Загора Светлана Николова, литератор, общественик и общински съветник в местния общински съвет на Харманли, която води почти 10-годишна битка за спасяването на „Извора на Белоногата“ от разрушаване и загубване като символ на града и на материалното превъплъщение на част от литературното наследство на България. Светлана Николова ще настоява да се направи и „малата градинка на Гергана“ с цветя, типични някога за този край на страната, възпяти в 20-и на стиха от поемата на дядо Славейков. Тя посочи, че оригинални табели с фигурата на Гергана с кобилица на рамо, дело на талантливия местен скулптор Тамер Халил ще насочват туристите към извора на Гергана, превърнал се в една от емблемите на Харманли.
„Отдъхвайки си, че битката си струваше всяка дума, всяко един ден усилие за доказване на непреходната стойност на култовия „Извор на Белоногата“, ще бъда напълно удовлетгворена като човек на словото, когато това кътче, превърнало се в пъпна връв на Харманли и изчезналото село Бисерча с България и света, стане отново притегателно за хора от всички краища на страната, където да дойдат и да си припомнят под прохладата на старите дървета легендата за двамата млади, врекли се във вечна вярност един на друг, да разказвам на учениците за силата на любовта, красотата и верността на Гергана и на българската жена, възпяти в поемата на стария възрожденец. Защото това място може и трябва да бъде не само училище по литература, а и училище по човечност!“, каза още Светлана Николова.
Прочети цялата публикация




Пътищата около селото на премиера Радев ще бъдат ремонтирани
В слово и образ оживяха златни страници от славната история и обредност на българските родове
Община Несебър беше домакин на специализирано обучение, посветено на Хартата на основните права на Европейския съюз
Временна промяна в организацията на движението в Стара Загора
Продържава ремонтът на подлеза на Централната железопътна гара в Русе
Община Бургас предлага да отпусне 60 000 евро за филма за Христо Стоичков
Кметът Николов предлага Бургас да подкрепи филма за Стоичков с 60 000 евро
Политика в гърменския кв. "Кремиковци"! Гласуваш за Пеевски – имаш вода, не гласуваш за Пеевски – нямаш вода! Депутатът от Г. Делчев Ст. Тричков за проблема в безводието
Силна буря удари Ямбол, задействаха BG-ALERT в Благоевградско
Временна промяна в организацията на движението до 31 август в Стара Загора
След клип в социалните мрежи: Проверяват шофьор, заснет с райски газ в кола в Пловдив (ВИДЕО)
Влак помете камион на жп прелез в Шуменско! Има ли пострадали?
Локомотив на товарен влак се запали на релсите в Монтанско
Георги Русев: Спартак Търнава са добри, но не по-добри от нас
Броят на жертвите на трагедията с ферибота край Гвиана нарасна до 27
Ограбената галерия "Аполон" в Лувъра отново ще бъде отворена, но без витрини и бижута
Тори и лейбъристи: смяната на британските премиери за 10 години
Дронове, термокамери и термобинокли ще помагат в битката с огъня във Варна