Руската армия: Превзехме още две села в украинската Донецка област

Русия обяви днес, че е превзела още две села в Донецка област, Източна Украйна, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"През последните 24 часа руските войски освободиха селищата Клебан-Бик и Среднее в (Донецката народна република)", сe казва в изявление на Министерството на отбраната на Руската федерация.
Тази новина не е потвърдена по независим път. До момента няма реакция от украинска страна.
Клебан-Бик се намира в южната част на Краматорски район - най-северния в Донецка област. Близо до селото има важно водохранилище.
Среднее също се намира в Краматорски район, но в Лиманската градска община, в северната част на тази административна единица.
Донецка област е един от четирите украински региона, които Русия обяви за анексирани още през 2022 г. Руските въоръжени сили сега контролират около 70% от Донецка област - регион, който става сцена на едни от най-ожесточените сражения във войната в Украйна.
Руските въоръжени сили напредват бавно в Донецка област, като Министерството на отбраната редовно съобщава за превзети села там. Те обаче така и не успяват да установят контрол над по-големи градове като Покровск и Константиновка.
В края на миналия месец Русия все пак обяви, че е превзела Часов Яр. Няма потвърждение от украинска страна, че градът е паднал.
Часов Яр обаче не е споменат в последната сводка на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, която съобщава, цитирана от Укринформ, за 143 сражения вчера.
Прочети цялата публикация



Две източноукраински села е превзела Русия
Русия атакува Украйна с балистични ракети "Искандер"
Москва съобщава за напредък на фронта в Донецка и Запорожка област
ISW: Кремъл използва натиск, за да наложи отстъпки от Вашингтон и Киев
Оживелият в Некропол. Част I
Украинската армия: Ударихме стратегически петролен склад в руската Пензенска област
Руските сили напредват в Украйна с цената на много жертви, според Лондон Москва е изгубила 430 000 войници през 2025 г.
Гуляйполе се превърна в ад за руската армия: войници на Путин се самоубиват
Зеленски: Готвим се за две възможности
Падането на Покровск няма да срине Украйна на фронта, но ще я отслаби в очите на Тръмп
Москва: НАТО упорито свеждаше всичко до украинския въпрос и прекъсна всички контакти с Русия
Бизнес закуска: ???? Доларът се срина до 4-годишно дъно; 20 пъти повече интернет трафик с оптичния кабел "Кардеса"
Поредно заседание по делото за убийството на 44-годишния Пейо Пеев
Челси натиска сериозно за подписа на защитник от Лига 1
Фотогалерия: Микротехнологии в служба на природата
СОС обсъжда кризата с боклука
Външните министри на ЕС се събират за Украйна и Близкия изток
Продължават консултациите при президента Йотова за служебен премиер
Петролна реформа с две лица: наистина ли Венецуела прави каквото искат САЩ
Спортът по ТВ в четвъртък (29 януари)